NLMC Fall 2013 National Honor Roll

 Grade 2 | Grade 3 | Grade 4 | Grade 5 | Grade 6

Click here to go to National Honorable Mention List

Go To States: [AR]  [AZ]  [CA]  [CO]  [CT]  [GU]  [IA]  [IL]  [IN]  [KS]  [LA]  [MD]  [MO]  [NC]  [NE]  [NJ]  [NY]  [OH]  [TX]  [UT]  [VA]  [WA]  [WI]  [International] 

State Score Student Name  Team Leader School
National Honor Roll: AR
AR 75 Isaac Raymond Cook Providence Classical Christian Academy
National Honor Roll: AZ
AZ 95 Ankith Chunduru Chiou IQ Abacus Math & Language School
AZ 95 Sarah Zhao Chiou IQ Abacus Math & Language School
AZ 90 David Lawter Tischer Paragon Science Academy
AZ 85 Sreya Pattipati Chiou IQ Abacus Math & Language School
AZ 85 Jasmine Sun Chiou IQ Abacus Math & Language School
AZ 80 Maria DeVictor Bird Fireside Elementary School
AZ 80 Waleed Briouig Tischer Paragon Science Academy
AZ 75 Vishesh Kumar Bird Fireside Elementary School
AZ 70 Daniel Andresen Sobon Madison REACH
National Honor Roll: CA
CA 95 Yvette Copeland Wiener The Mirman School
CA 95 Tyra Hirooka Wiener The Mirman School
CA 90 Sophie Wu Cala After School Learning Tree
CA 90 Clara Rong Kulkarni Koolmath Academy
CA 90 JESSICA DENG Buhler South Pasedena Middle School
CA 90 TERYN KUM Buhler South Pasedena Middle School
CA 90 BRADON WONG Buhler South Pasedena Middle School
CA 85 Andrew Jiang Yi Apex College Prep
CA 85 Rohit Srinivas Kulkarni Koolmath Academy
CA 85 steven Beckley Wooden McAuliffe School
CA 85 SAMUEL CLARK Buhler South Pasedena Middle School
CA 85 TIANHAO WEI Buhler South Pasedena Middle School
CA 85 ADAM YANG Buhler South Pasedena Middle School
CA 80 Sean Chen Cala After School Learning Tree
CA 80 Daniel Shen Yi Apex College Prep
CA 80 Andrew Swanson Yi Apex College Prep
CA 80 Kripa Dharan Sarenana Bullis Charter School
CA 80 Hewitt Liang Pan MathSeed
CA 80 CHLOE KIM Buhler South Pasedena Middle School
CA 80 AYUSH PAREEK Buhler South Pasedena Middle School
CA 80 PETER WANG Buhler South Pasedena Middle School
CA 80 ALBERT ZHOU Buhler South Pasedena Middle School
CA 75 Jonathan Lu Cala After School Learning Tree
CA 75 Natalie Ku DeTorre-Ozeki Borel Middle School
CA 75 Karthik Varadharajan Pan MathSeed
CA 75 HEEWON KIM Buhler South Pasedena Middle School
CA 75 EVAN KOWAL Buhler South Pasedena Middle School
CA 75 WINSTON QIAN Buhler South Pasedena Middle School
CA 75 PRESTON SHARKEY Buhler South Pasedena Middle School
CA 75 LUZHOU ZHANG Buhler South Pasedena Middle School
CA 75 Katarina Cheng Wiener The Mirman School
CA 70 CHARIS AU Buhler South Pasedena Middle School
CA 70 ROSALIND CHOU Buhler South Pasedena Middle School
CA 70 JAMILAH HAH Buhler South Pasedena Middle School
CA 70 TABITHIA OKITSU Buhler South Pasedena Middle School
CA 70 CONNIE TRAN Buhler South Pasedena Middle School
CA 70 SARAH ZENAS Buhler South Pasedena Middle School
CA 70 Sophia Ekstrand Wiener The Mirman School
CA 70 Lilah Weisman Wiener The Mirman School
CA 70 Benjamin Zaidel Wiener The Mirman School
CA 70 Jack Fennell Padilla Walt Disney School
National Honor Roll: CO
CO 90 Christopher Tsai Ray McAuliffe International School
CO 85 Colston Leonard Ray McAuliffe International School
CO 85 Aiden Wood Ray McAuliffe International School
CO 80 Logan Green Bushta Paonia Elementary
CO 75 Elizabeth Ray Ray McAuliffe International School
CO 70 Max Epperson Ray McAuliffe International School
CO 70 Liam Leasure Ray McAuliffe International School
National Honor Roll: CT
CT 85 Cyrus Asgari Gunsolley Hillcrest Middle School
CT 80 Sophia Zhang Gunsolley Hillcrest Middle School
National Honor Roll: GU
GU 85 Warren Chen McGrew Harvest Christian Academy
National Honor Roll: IA
IA 85 Kaleb Lamphier Berryhill West Elementary
IA 75 Emily Coonrad Berryhill West Elementary
IA 70 Rylie Anderson Nash Bondurant-Farrar
IA 70 Caroline Reyner Berryhill West Elementary
National Honor Roll: IL
IL 95 Henry Rousseau Curry Fairview South Elementary
IL 90 Nicky Whalen Curry Fairview South Elementary
IL 85 Stephanie W 5Mill Check North Barrington School
IL 75 Maddy Foler Curry Fairview South Elementary
IL 75 Grace 5Mart Check North Barrington School
IL 75 Nikita Kumar Ortony Quest Academy
IL 75 Max Logalbo Ortony Quest Academy
IL 70 Ella B 5Mill Check North Barrington School
IL 70 Arushi Verma Ortony Quest Academy
IL 70 Layan Dhaher Cavus Science Academy of Chicago
IL 70 Zach Hitzler Gardner Stanton School
IL 70 David Hoang Gardner Stanton School
National Honor Roll: IN
IN 100 Varun Chheda Tormoehlen Sycamore School
IN 100 Brian Liu Tormoehlen Sycamore School
IN 100 Aidan Sher Tormoehlen Sycamore School
IN 90 Michelle Hong Tormoehlen Sycamore School
IN 90 Matthew Xie Tormoehlen Sycamore School
IN 85 Robby Sammelson Stults East Washington Academy
IN 85 Kapil Reddy Fischer Honey Creek Middle School
IN 85 Anusha Sinha Tormoehlen Sycamore School
IN 85 Karen Wang Tormoehlen Sycamore School
IN 80 Priscilla Liu Fischer Honey Creek Middle School
IN 80 Ethan Caldwell Tormoehlen Sycamore School
IN 80 Faith Dee Tormoehlen Sycamore School
IN 75 Landon Carre Fischer Honey Creek Middle School
IN 70 Embolyn Li Fischer Honey Creek Middle School
IN 70 Madalyn Sailors Tormoehlen Sycamore School
IN 70 Daniel Graham Boutell Terre Haute Christian Home Educators
National Honor Roll: KS
KS 95 Rishit Pathak Kamlowsky Lakewood Middle School
KS 95 Aditya Vargheese Kamlowsky Lakewood Middle School
KS 95 Aryan Verma Kamlowsky Lakewood Middle School
KS 85 Ria Dave Kamlowsky Lakewood Middle School
KS 75 Adit Agarwal Kamlowsky Lakewood Middle School
KS 75 Sajon Seaberg Kamlowsky Lakewood Middle School
National Honor Roll: LA
LA 90 Narissa Lamont Williams Pickering Elementary
National Honor Roll: MD
MD 75 David Antonenko Gleger Gleger Center of Mathematics, Inc
MD 75 Jacob Lombardo Gleger Gleger Center of Mathematics, Inc
MD 70 Jacob Epstein Gleger Gleger Center of Mathematics, Inc
MD 70 Daniel Khurgin Gleger Gleger Center of Mathematics, Inc
National Honor Roll: MO
MO 80 Ren Dawson Lee Parkway West Middle School
MO 80 Daniel Yu Lee Parkway West Middle School
MO 75 Ben Goff Lee Parkway West Middle School
MO 75 Jason Wang Lee Parkway West Middle School
MO 70 Student #1 Lee Parkway West Middle School
MO 70 Student #2 Lee Parkway West Middle School
MO 70 Jake Juenger Lee Parkway West Middle School
National Honor Roll: NC
NC 100 Forrest Liu Yigit Triangle Math and Science Academy
NC 100 Benjamin Wu Yigit Triangle Math and Science Academy
NC 85 Raviteja Aechan Yigit Triangle Math and Science Academy
NC 85 Manuela Uppalapati Yigit Triangle Math and Science Academy
NC 75 Jonathan Hayden Yigit Triangle Math and Science Academy
NC 75 Zidao Wang Yigit Triangle Math and Science Academy
National Honor Roll: NE
NE 80 Avery T Kinen Bellevue Public Schools
NE 70 Jacob L Kinen Bellevue Public Schools
NE 70 Garrett P Kinen Bellevue Public Schools
NE 70 Owen W Kinen Bellevue Public Schools
National Honor Roll: NJ
NJ 90 C.J. Buchanan Schumacher Stone Bridge Middle School
NJ 85 Mattew Kim Lee New Jersey Academy
NJ 85 Reha Mathur Lee New Jersey Academy
National Honor Roll: NY
NY 100 Chelsea Xia Jacobs PS334 Anderson School
NY 95 Rowan Agarwal Jacobs PS334 Anderson School
NY 95 Bonnie Guo Jacobs PS334 Anderson School
NY 95 Sophia Li Jacobs PS334 Anderson School
NY 95 Bernard Wang Jacobs PS334 Anderson School
NY 90 Virendra Jewram Jacobs PS334 Anderson School
NY 85 Aldin Aksay Jacobs PS334 Anderson School
NY 85 Omri Bergner-Phillips Jacobs PS334 Anderson School
NY 85 Layla Rafimayeri Jacobs PS334 Anderson School
NY 80 Sam Gee Lyons Horseheads Intermediate School
NY 80 Matthew Sovik Lyons Horseheads Intermediate School
NY 80 Hilary Zen Jacobs PS334 Anderson School
NY 75 Andy He Lyons Horseheads Intermediate School
NY 75 Andew Sovik Lyons Horseheads Intermediate School
NY 75 Eric Freitag Jacobs PS334 Anderson School
NY 75 Kyra Gunluk Jacobs PS334 Anderson School
NY 75 Andrew Kaplowitz Jacobs PS334 Anderson School
NY 75 Jeremy Kim Jacobs PS334 Anderson School
NY 75 Hiro Kimura Jacobs PS334 Anderson School
NY 75 Charles Zhou Jacobs PS334 Anderson School
NY 70 Sam Brody Jacobs PS334 Anderson School
NY 70 Oliver Lopez Jacobs PS334 Anderson School
NY 70 Naomi Schwartzburt Jacobs PS334 Anderson School
NY 70 Eli Waksbaum Jacobs PS334 Anderson School
NY 70 Nancy Xu Jacobs PS334 Anderson School
National Honor Roll: OH
OH 95 Noah Frato-Sweeney Hatcher James A Garfield Intermediate
OH 75 Kaylie Bates Hatcher James A Garfield Intermediate
National Honor Roll: TX
TX 95 Vishwath Ganesan Vanravenstein Harmony School of Excellence
TX 95 James Anderson Teague Sloan Creek Intermediate School
TX 90 Juliana Bush Teague Sloan Creek Intermediate School
TX 90 Sam Rouse Teague Sloan Creek Intermediate School
TX 80 Jacob Barnes Teague Sloan Creek Intermediate School
TX 80 Kelsey Carroll Teague Sloan Creek Intermediate School
TX 75 Michael Branch Teague Sloan Creek Intermediate School
TX 75 Cy Feagin Teague Sloan Creek Intermediate School
TX 75 Hasif Shaikh Teague Sloan Creek Intermediate School
TX 75 Luke Wild Teague Sloan Creek Intermediate School
TX 70 Chase Barnes Teague Sloan Creek Intermediate School
TX 70 Faith Fowler Teague Sloan Creek Intermediate School
TX 70 Max Lynch Teague Sloan Creek Intermediate School
TX 70 Justin Maroney Teague Sloan Creek Intermediate School
National Honor Roll: UT
UT 70 Emmett Grames Goers Good Foundations Academy
National Honor Roll: VA
VA 100 Shubham Goda Tress Greenbriar West Elementary School
VA 95 Raghav Kannan Tress Greenbriar West Elementary School
VA 90 Anvita Anumolu Tress Greenbriar West Elementary School
VA 90 Manu Bulusu Tress Greenbriar West Elementary School
VA 90 Jasmin Yoon Tress Greenbriar West Elementary School
VA 85 Parthiv Chigurupati Tress Greenbriar West Elementary School
VA 85 Rohan voddhi Tress Greenbriar West Elementary School
VA 85 LFS RISHI Vij Learning Fun School
VA 80 Alice Kweon Tress Greenbriar West Elementary School
VA 80 Pranav Somesula Tress Greenbriar West Elementary School
VA 80 Revanth Vejju Tress Greenbriar West Elementary School
VA 80 LFS ADIT Vij Learning Fun School
VA 80 LFS VERMA Vij Learning Fun School
VA 75 Liam Heaslip Marlowe Benjamin Franklin Middle School
VA 75 Iris Duan Tress Greenbriar West Elementary School
VA 75 Raghavendra Guggilam Tress Greenbriar West Elementary School
VA 75 Rishabh Misra Tress Greenbriar West Elementary School
VA 75 Iris Wu Tress Greenbriar West Elementary School
VA 75 LFS ROHAN Vij Learning Fun School
VA 70 Tristan Pendleton Marlowe Benjamin Franklin Middle School
VA 70 Caden Chandler Bowles C. Vernon Spratley Gifted Center
VA 70 Anoushka Chintada Tress Greenbriar West Elementary School
VA 70 Tanya Kurnootala Tress Greenbriar West Elementary School
VA 70 Karthik Prasad Tress Greenbriar West Elementary School
VA 70 Haoan Zhang Tress Greenbriar West Elementary School
VA 70 Areli Arellano Kellas Mayfield Intermediate School
VA 70 Alice Lim Kellas Mayfield Intermediate School
National Honor Roll: WA
WA 100 Kavi Singh Sarwono Ellipsis Academy
WA 95 Suraj Dhulipalla Sarwono Ellipsis Academy
WA 90 Anjul Bansal Henry International Community School
WA 85 Maxwell Wang Sarwono Ellipsis Academy
WA 80 Sanjai P Pavicevic Archimedes
WA 80 Student 76 Sarwono Ellipsis Academy
WA 80 Makaley Specht Olsen NFSD Elementary Math Teams
WA 70 Sowmya P Pavicevic Archimedes
WA 70 Sunidhi R Pavicevic Archimedes
National Honor Roll: WI
WI 90 Buckley Bischel Bischel Rolling Hills Elementary School
WI 80 Lily H Miller Oregon School District
WI 80 Brandon Mason Borsecnik River Bluff Middle School
WI 75 Anneka H Miller Oregon School District
WI 75 Adam T Miller Oregon School District
Honor Roll: International
TR 100 HAMZA CENGIZ Düvenci Bursa Emine Ornek Okulları
TR 95 TOLGACAN GULEC Düvenci Bursa Emine Ornek Okulları
TR 95 KEREM SEZER Düvenci Bursa Emine Ornek Okulları
TR 90 METE EGE IZI Düvenci Bursa Emine Ornek Okulları
TR 85 ECEM YILMAZHALILOGLU Düvenci Bursa Emine Ornek Okulları
AE 85 Eric S. Habib-Nayany Raha International School
UK 75 Charlie Kempf Kempf City of London Freemen's School
TR 70 UTKU APAYDIN Düvenci Bursa Emine Ornek Okulları
TR 70 EREN KESKIN Düvenci Bursa Emine Ornek Okulları
back to top
★ Perfect Score


Click here to go to National Honorable Mention List


 

 

 

8


Copyright ©  Noetic Learning LLC