NLMC Spring 2014 National Honor Roll

 Grade 2 | Grade 3 | Grade 4 | Grade 5 | Grade 6

Click here to go to National Honorable Mention List

Go To States: [AL]  [AR]  [AZ]  [CA]  [CO]  [CT]  [DE]  [FL]  [IA]  [IL]  [IN]  [KS]  [MD]  [ME]  [MO]  [NC]  [NE]  [NJ]  [NY]  [OH]  [PA]  [TX]  [UT]  [VA]  [WA]  [WI]  [WY]  [International] 

State Score Student Name  Team Leader School
National Honor Roll: AL
AL 75 Rohan Sethi Pant Columbia Elementary School
AL 70 Anshul Moondra Pant Columbia Elementary School
AL 70 Shreyas Pant Pant Columbia Elementary School
AL 65 David Teng Pant Columbia Elementary School
AL 60 Sumedha Bobba Pant Columbia Elementary School
AL 60 Madeline Job Pant Columbia Elementary School
National Honor Roll: AR
AR 60 Jesse Yocom Talley Greenbrier Middle School
National Honor Roll: AZ
AZ 95 Ankith Chunduru Chiou IQ Abacus Math & Language School
AZ 90 Jasmine Sun Chiou IQ Abacus Math & Language School
AZ 90 PSA 6 09 Tischer Paragon Science Academy
AZ 85 Sarah Zhao Chiou IQ Abacus Math & Language School
AZ 80 Daniel Andresen Sobon Madison REACH
AZ 80 Solomon Lerner Sobon Madison REACH
AZ 75 Sreya Pattipati Chiou IQ Abacus Math & Language School
AZ 75 PSA 6 25 Tischer Paragon Science Academy
AZ 75 Matthew Wong Tischer Paragon Science Academy
AZ 70 PSA 6 04 Tischer Paragon Science Academy
AZ 65 Hannah Howe Bird Fireside Elementary
AZ 65 Riley Kolker Bird Fireside Elementary
AZ 65 Vishesh Kumar Bird Fireside Elementary
AZ 65 David Mirtich Bird Fireside Elementary
AZ 60 Maria DeVictor Bird Fireside Elementary
AZ 60 Sophie Kimble Bird Fireside Elementary
AZ 60 Melissa LaCross Bird Fireside Elementary
AZ 60 Allie Otero Bird Fireside Elementary
AZ 60 Tyler Lessner Sobon Madison REACH
National Honor Roll: CA
CA 90 Clara Rong Kulkarni Koolmath Academy
CA 85 Arham Habib Yi Apex College Prep
CA 85 Andrew Jiang Yi Apex College Prep
CA 80 Daniel Shen Yi Apex College Prep
CA 80 Yvette Copeland Wiener The Mirman School
CA 80 Tyra Hirooka Wiener The Mirman School
CA 75 Cassandra Yu Kulkarni Koolmath Academy
CA 70 Arthur Delot-Vilain Wiener The Mirman School
CA 70 Rhea Gandhi Rood Torrey Hills Elementary
CA 65 Aakash Bhegade Kulkarni Koolmath Academy
CA 65 Winston Tsai Kulkarni Koolmath Academy
CA 65 Emily Palomaki Padilla Walt Disney School
CA 60 Parth Anjaria Pan MathSeed
CA 60 Erica Ekstrand Wiener The Mirman School
CA 60 Sophia Ekstrand Wiener The Mirman School
CA 60 Kayla Levine Wiener The Mirman School
CA 60 Lilah Weisman Wiener The Mirman School
CA 60 Jack Fennell Padilla Walt Disney School
National Honor Roll: CO
CO 90 Aidan Wood Ray McAuliffe International School
CO 80 Christopher Tsai Ray McAuliffe International School
CO 80 Austyn Vig Nichols Plateau Valley School
CO 80 Tucker Wiltse Nichols Plateau Valley School
CO 75 Akshat Jain Hanna Stargate Charter School
CO 75 Suchit Sharma Hanna Stargate Charter School
CO 75 Jackson Ware Hanna Stargate Charter School
CO 70 Max Epperson Ray McAuliffe International School
CO 65 Ashok Tekumalla Hanna Stargate Charter School
CO 60 Giovanni Ramirez Hartman Canon City Schools
CO 60 Colston Leonard Ray McAuliffe International School
CO 60 Kacie Miller Ray McAuliffe International School
National Honor Roll: CT
CT 80 Sophia Zhang Gunsolley Hillcrest Middle School
CT 75 Cyrus Asgari Gunsolley Hillcrest Middle School
CT 70 Rushil Shah Zuk Madison Middle School
National Honor Roll: DE
DE 75 Noah Etienne Smith Odyssey Charter School
National Honor Roll: FL
FL 70 Jack Elm Otero The Weiss School
National Honor Roll: IA
IA 75 Kaleb Lamphier Berryhill West Elementary
IA 70 Makenzie Homan Berryhill West Elementary
IA 60 Connor Davison Berryhill West Elementary
IA 60 Caroline Reyner Berryhill West Elementary
IA 60 Jenna Smith Berryhill West Elementary
National Honor Roll: IL
IL 90 Layan Dhaher Cavus Science Academy of Chicago
IL 80 Jonathan Gregory Tomlinson Providence St. Mel
IL 80 Ty Townsend-Ford Tomlinson Providence St. Mel
IL 75 Maddy Foler Curry Fairview South Elementary
IL 75 Gabriel Reyes Curry Fairview South Elementary
IL 75 Henry Rousseau Curry Fairview South Elementary
IL 75 Student 05 Bonneau Latin School of Chicago
IL 75 Brianna Picket Tomlinson Providence St. Mel
IL 75 Nikita Kumar Ortony Quest Academy
IL 75 Safa Mohammed Cavus Science Academy of Chicago
IL 70 Alush Benitez Curry Fairview South Elementary
IL 70 Sean Perrin Curry Fairview South Elementary
IL 70 Malcolm Ketchum Tomlinson Providence St. Mel
IL 70 Max Logalbo Ortony Quest Academy
IL 65 Alex Kubit Curry Fairview South Elementary
IL 65 Ali Samani Curry Fairview South Elementary
IL 65 Nicky Whalen Curry Fairview South Elementary
IL 65 Isabel Coberly Bonneau Latin School of Chicago
IL 65 Liam M - countryside Check North Barrington School
IL 65 Trevor Petrin Ortony Quest Academy
IL 60 Sowmya Venkatachalam Cashmore Big Hollow Middle School
IL 60 Tommy Nguyen Curry Fairview South Elementary
IL 60 Will Cravitz Bonneau Latin School of Chicago
IL 60 Ethan Episcope Bonneau Latin School of Chicago
IL 60 Dylan Rose Bonneau Latin School of Chicago
IL 60 Sanjiv B - countryside Check North Barrington School
IL 60 Marko H - countryside Check North Barrington School
IL 60 Hisham Lateef Ortony Quest Academy
IL 60 Jacob Levine Ortony Quest Academy
IL 60 Ayse Cavus Cavus Science Academy of Chicago
IL 60 Michael Christie Cavus Science Academy of Chicago
IL 60 David Hoang Gardner Stanton School
National Honor Roll: IN
IN 90 Brian Liu Tormoehlen Sycamore School
IN 85 Karen Wang Tormoehlen Sycamore School
IN 80 8-6MIS 8-6MIS Bastin Maxwell Intermediate School
IN 80 Aidan Sher Tormoehlen Sycamore School
IN 80 Matthew Xie Tormoehlen Sycamore School
IN 75 Jason Feng Fischer Honey Creek Middle School
IN 75 Varun Chheda Tormoehlen Sycamore School
IN 75 Michelle Hong Tormoehlen Sycamore School
IN 75 Madalyn Sailors Tormoehlen Sycamore School
IN 70 Jadon Yeager Bastin Maxwell Intermediate School
IN 70 Faith Dee Tormoehlen Sycamore School
IN 65 Tyler Hornaday Lowes Greenfield Intermediate School
IN 65 Sara Hoggatt Fischer Honey Creek Middle School
IN 65 Pascal Koj Fischer Honey Creek Middle School
IN 65 Emi Li Fischer Honey Creek Middle School
IN 65 Kapil Reddy Fischer Honey Creek Middle School
IN 65 4-6MIS 4-6MIS Bastin Maxwell Intermediate School
IN 65 7-6MIS 7-6MIS Bastin Maxwell Intermediate School
IN 65 Anusha Sinha Tormoehlen Sycamore School
IN 65 Jackson McCrocklin Goulding Woodrow Wilson Middle School
IN 60 Samantha Emery Bastin Maxwell Intermediate School
IN 60 Brantley Kuntz Bastin Maxwell Intermediate School
IN 60 Tucker Bruinsma Goulding Woodrow Wilson Middle School
IN 60 Austin Willis Goulding Woodrow Wilson Middle School
National Honor Roll: KS
KS 95 Aditya Varghese Kamlowsky Lakewood Middle School
KS 95 Aryan Verma Kamlowsky Lakewood Middle School
KS 75 Rishit Pathak Kamlowsky Lakewood Middle School
KS 70 Sajon Seaberg Kamlowsky Lakewood Middle School
KS 65 Ria Dave Kamlowsky Lakewood Middle School
KS 65 Pooja Jain Kamlowsky Lakewood Middle School
KS 60 Adit Agarwal Kamlowsky Lakewood Middle School
National Honor Roll: MD
MD 60 Min Joon Choi Noh Elite Learning Center
MD 60 Po Yeon Kim Noh Elite Learning Center
MD 60 Alex Moon Noh Elite Learning Center
National Honor Roll: ME
ME 65 Student 01 AA Simard Fairview
ME 60 Student 09 II Simard Fairview
National Honor Roll: MO
MO 90 Jason Yang Lee Parkway West Middle School
MO 80 Dawson Ren Lee Parkway West Middle School
MO 75 Diabrea Bailey Creger AESM
MO 70 Solomon Mitchell Lee Parkway West Middle School
MO 65 Alexis Brinkley Creger AESM
MO 65 Deshaun Russell Creger AESM
MO 65 Bennett Davis Lee Parkway West Middle School
MO 65 Ben Goff Lee Parkway West Middle School
MO 60 Jalea Scott Creger AESM
National Honor Roll: NC
NC 60 Phoenix Wang Rinaldi The Oakwood School
National Honor Roll: NE
NE 100 Anthony Wiglusz Kinen Bellevue Public Schools
NE 95 Aari Basnat Kinen Bellevue Public Schools
NE 85 Stephanie Hernandez Kinen Bellevue Public Schools
NE 85 Dorian White Kinen Bellevue Public Schools
NE 80 Ethan Fritz Kinen Bellevue Public Schools
NE 80 Tanner Kalinowski Kinen Bellevue Public Schools
NE 80 Madi Pelzer Kinen Bellevue Public Schools
NE 80 Robert Rodriguez Kinen Bellevue Public Schools
NE 80 Owen Woodard Kinen Bellevue Public Schools
NE 75 Emily Nelson Kinen Bellevue Public Schools
NE 75 Garrett Parker Kinen Bellevue Public Schools
NE 70 Emma Gage Kinen Bellevue Public Schools
NE 70 Avery Taylor Kinen Bellevue Public Schools
NE 70 Josh Taylor Kinen Bellevue Public Schools
NE 60 Jacob Schmidt Kinen Bellevue Public Schools
National Honor Roll: NJ
NJ 80 Christopher John Buchanan Schumacher Stone Bridge Middle School
NJ 75 Reha Mathur Lee New Jersey Academy
NJ 70 Pranav Tripuranemi McNamara Fieldstone Middle School
NJ 65 student 17 McNamara Fieldstone Middle School
NJ 60 Mei Zhang McNamara Fieldstone Middle School
NJ 60 nielam dass Portelli Jefferson School #1
NJ 60 Matthew Kim Lee New Jersey Academy
National Honor Roll: NY
NY 100 Chelsea Xia Jacobs PS334 Anderson School
NY 95 Sam Gee Lyons Horseheads Intermediate School
NY 95 Virendra Jewram Jacobs PS334 Anderson School
NY 85 Omri Bergner-Phillips Jacobs PS334 Anderson School
NY 85 Eric Freitag Jacobs PS334 Anderson School
NY 85 Bonnie Guo Jacobs PS334 Anderson School
NY 85 Hilary Zen Jacobs PS334 Anderson School
NY 85 Charles Zhou Jacobs PS334 Anderson School
NY 80 Alyssa Lyons Lyons Horseheads Intermediate School
NY 80 Matthew Sovik Lyons Horseheads Intermediate School
NY 80 Rowan Agarwal Jacobs PS334 Anderson School
NY 80 Aldin Aksay Jacobs PS334 Anderson School
NY 80 Benjamin Kofman Jacobs PS334 Anderson School
NY 80 Sophia Li Jacobs PS334 Anderson School
NY 80 Grayson Ruhl Jacobs PS334 Anderson School
NY 75 Sophia Flynn Jacobs PS334 Anderson School
NY 75 Jeremy Kim Jacobs PS334 Anderson School
NY 75 Hiro Kimura Jacobs PS334 Anderson School
NY 75 Oliver Lopez Jacobs PS334 Anderson School
NY 75 Bernard Wang Jacobs PS334 Anderson School
NY 70 Jacob Kerr Jacobs PS334 Anderson School
NY 70 Layla Rafimayeri Jacobs PS334 Anderson School
NY 70 Danny Renkas Jacobs PS334 Anderson School
NY 65 Andy He Lyons Horseheads Intermediate School
NY 65 Andrew Sovik Lyons Horseheads Intermediate School
NY 65 Sam Brody Jacobs PS334 Anderson School
NY 65 Andrew Kaplowitz Jacobs PS334 Anderson School
NY 65 Eli Waksbaum Jacobs PS334 Anderson School
NY 65 Nancy Xu Jacobs PS334 Anderson School
NY 65 Catherine Tom Windwer Roslyn Middle School
NY 60 Abigail Houton Jacobs PS334 Anderson School
NY 60 Sophie Nichol Jacobs PS334 Anderson School
National Honor Roll: OH
OH 85 Maddie Downing Roberts Tri Village
OH 80 Justus Thomas Roberts Tri Village
OH 60 Garfield 001 Hatcher James A Garfield Intermediate
OH 60 Garfield 002 Hatcher James A Garfield Intermediate
National Honor Roll: PA
PA 80 Sean Zubey Mitton East Vincent Elementary School
PA 80 Adam Omundsen Bressi Landis Run Intermediate School
PA 75 Tiernan Barber Bressi Landis Run Intermediate School
PA 75 Anabelle Lapp Bressi Landis Run Intermediate School
PA 75 Sabrina Noelle Sison Bressi Landis Run Intermediate School
PA 70 A D Tropeano Aquinas Acacemy
PA 70 Anya Winemiller Mitton East Vincent Elementary School
PA 65 Kevin Phan Bressi Landis Run Intermediate School
PA 65 Jake Schaefer Bressi Landis Run Intermediate School
PA 65 Anneliese Smith Bressi Landis Run Intermediate School
PA 60 Arianna Arditi Mitton East Vincent Elementary School
PA 60 Maddi Braun Mitton East Vincent Elementary School
PA 60 Sam Kuhl Mitton East Vincent Elementary School
PA 60 Ethan Stuart Mitton East Vincent Elementary School
PA 60 Derek Wittlinger KOury French Creek Elementary
PA 60 Micah Emig Bressi Landis Run Intermediate School
PA 60 Jonathan Helm Bressi Landis Run Intermediate School
PA 60 Emma Schwertfuehrer Bressi Landis Run Intermediate School
PA 60 Connor Vucovich Bressi Landis Run Intermediate School
National Honor Roll: TX
TX 70 Elias Benhamid ZENGIN Harmony School of Discovery
TX 60 Yobany Pizano Williams DeLay Middle School
TX 60 Kevin Hoffman Strickland Trinity Meadows Intermediate
National Honor Roll: UT
UT 75 Horace Gao Jones Jordan Ridge Elementary
UT 75 Hannah Kendell Jones Jordan Ridge Elementary
UT 75 Isaac Ngatuvai Jones Jordan Ridge Elementary
UT 60 Kylee Tidwell Goers Good Foundations Academy
UT 60 Student #29 Jones Jordan Ridge Elementary
UT 60 Gabby Culley Jones Jordan Ridge Elementary
UT 60 Tyler Jacobs Jones Jordan Ridge Elementary
UT 60 Hailey Jones Jones Jordan Ridge Elementary
UT 60 Taryn Jones Jones Jordan Ridge Elementary
National Honor Roll: VA
VA 90 LFS Rishi Vij Learning Fun School
VA 85 Shubham Goda Tress Greenbriar West Elementary School
VA 85 LFS Verma Vij Learning Fun School
VA 80 Anvita Anumolu Tress Greenbriar West Elementary School
VA 80 LFS Anvitha Vij Learning Fun School
VA 80 LFS Bhat Vij Learning Fun School
VA 80 LFS Rohan Vij Learning Fun School
VA 75 Medha Boddu Tress Greenbriar West Elementary School
VA 75 Jasmin Yoon Tress Greenbriar West Elementary School
VA 75 LFS Adit Vij Learning Fun School
VA 70 Parthiv Chigurupati Tress Greenbriar West Elementary School
VA 70 Raghav Kannan Tress Greenbriar West Elementary School
VA 70 Iris Wu Tress Greenbriar West Elementary School
VA 70 Lea Yoza Tress Greenbriar West Elementary School
VA 65 Iris Duan Tress Greenbriar West Elementary School
VA 65 Raghavendra Guggilam Tress Greenbriar West Elementary School
VA 65 Numya Menon Tress Greenbriar West Elementary School
VA 65 Pranav Somesula Tress Greenbriar West Elementary School
VA 65 Rohan Voddhi Tress Greenbriar West Elementary School
VA 65 Andy Zhang Tress Greenbriar West Elementary School
VA 65 student 16 Haner St. Catherine's School
VA 60 Rishabh Misra Tress Greenbriar West Elementary School
VA 60 Nandini Pisupati Tress Greenbriar West Elementary School
VA 60 Revanth Vejju Tress Greenbriar West Elementary School
VA 60 Haoan Zhang Tress Greenbriar West Elementary School
National Honor Roll: WA
WA 90 Sowmya P. Pavicevic Archimedes
WA 80 Atul A. Pavicevic Archimedes
WA 80 Suraj Dhulipalla Sarwono Ellipsis Academy
WA 80 Kavi Singh Sarwono Ellipsis Academy
WA 70 Surya Gorantla Sarwono Ellipsis Academy
WA 70 Shurbi Jain Sarwono Ellipsis Academy
WA 65 Reeteka K. Pavicevic Archimedes
WA 65 Sunidhi R. Pavicevic Archimedes
WA 60 Makaley Specht Olsen NFSD Elementary Math Teams
National Honor Roll: WI
WI 100 Buckley Bischel Bischel Rolling Hills Elementary School
WI 70 Henry B Miller Oregon School District
WI 70 Brady G Miller Oregon School District
WI 70 Alex Goebel Bischel Rolling Hills Elementary School
WI 65 Katie Mammen Kaster Madison Elementary
WI 65 M Rebholz Drover Silverbrook Middle School
WI 65 S Younglove Drover Silverbrook Middle School
WI 60 Lily H Miller Oregon School District
WI 60 Brandon Mason Borsecnik River Bluff Middle School
National Honor Roll: WY
WY 60 Titan Edwards Kinstler Pioneer Park
National Honor Roll: International
Turkey 100 MEHMET EKIZ DALLI BURSA BAHCESEHİR KOLEJİ
Turkey 100 INAL KUTAY KURT DALLI BURSA BAHCESEHİR KOLEJİ
Turkey 95 EFE CETIN DEMIRCI DALLI BURSA BAHCESEHİR KOLEJİ
Turkey 95 LARA SENUREN DALLI BURSA BAHCESEHİR KOLEJİ
Turkey 90 BARTU TOPCU DALLI BURSA BAHCESEHİR KOLEJİ
Turkey 85 MIRAY SENEM BASAR DALLI BURSA BAHCESEHİR KOLEJİ
Turkey 85 OMERCAN OZTURK DALLI BURSA BAHCESEHİR KOLEJİ
Turkey 85 BARAN YESILYURT DALLI BURSA BAHCESEHİR KOLEJİ
Turkey 75 EMIR CAKIR DALLI BURSA BAHCESEHİR KOLEJİ
Turkey 75 ONUR KESKIN DALLI BURSA BAHCESEHİR KOLEJİ
Turkey 75 BASAK OZKAN DALLI BURSA BAHCESEHİR KOLEJİ
Turkey 70 DURU KARADENİZ DALLI BURSA BAHCESEHİR KOLEJİ
Turkey 70 MUSTAFA ATA LACIN DALLI BURSA BAHCESEHİR KOLEJİ
Turkey 70 IPEK SARI DALLI BURSA BAHCESEHİR KOLEJİ
Turkey 65 SERRA SANLISOY DALLI BURSA BAHCESEHİR KOLEJİ
Turkey 65 OZAN SARPKAYA DALLI BURSA BAHCESEHİR KOLEJİ
United Kingdom 65 Charlie Kempf Kempf City of London Freemen's School
Turkey 60 ERİG ORLU DALLI BURSA BAHCESEHİR KOLEJİ
Romania 60 Victor Paul Voicu Scoala Gimnaziala Sfintii Trei Ierarhi
back to top
★ Perfect Score


Click here to go to National Honorable Mention List


 

 

 

4


Copyright   Noetic Learning LLC