Noetic Math Contest Fall 2014

Grade 5 National Honor Roll
Go To States: [AE] [AL] [AK] [AZ] [AR] [CA] [CO] [CT] [DE] [FL] [GA] [GU] [HI] [ID] [IL] [IN] [IA] [KS] [KY] [LA] [ME] [MD] [MA] [MI] [MN] [MS] [MO] [MT] [NE] [NV] [NH] [NJ] [NM] [NY] [NC] [ND] [OH] [OK] [OR] [PA] [RI] [SC] [SD] [TN] [TX] [UT] [VT] [VA] [WA] [WV] [WI] [WY] [INTL]
National Honor Roll: AL
State Score Student Name Team Leader School
AL 80 Thomas Nguyen Hockey Columbia Elementary
AL 80 Santosh Sadasivam Hockey Columbia Elementary
AL 80 Ria Sethi Hockey Columbia Elementary
AL 75 Sarah Guo Hockey Columbia Elementary
AL 75 Noah Kliesner Hockey Columbia Elementary
AL 75 Minh Phan Hockey Columbia Elementary
AL 75 Sam Smith Elledge Tuscaloosa Magnet School-Elementary
AL 75 TMSE Student 1 Elledge Tuscaloosa Magnet School-Elementary
AL 75 John Worden Elledge Tuscaloosa Magnet School-Elementary
AL 70 Steve Jung Hockey Columbia Elementary
back to top
National Honor Roll: AZ
State Score Student Name Team Leader School
AZ 90 Anekha Pallamreddy Chiou IQ Abacus Math & Language School
AZ 85 Henry Calkins Sobon Madison #1
AZ 80 Harold Branch Chiou IQ Abacus Math & Language School
AZ 80 Mason Jablonsky Sobon Madison #1
AZ 80 sm7 sm7 Johnson Paragon Science Academy
AZ 80 Charlie Haskins gaiypov Sonoran Science Academy Peoria
AZ 75 Acey R Roth Deer Valley Schools
AZ 75 Joey Hu Chiou IQ Abacus Math & Language School
AZ 75 sm8 sm8 Johnson Paragon Science Academy
AZ 70 Jersey B Roth Deer Valley Schools
AZ 70 Emily M Roth Deer Valley Schools
AZ 70 Madison M Roth Deer Valley Schools
AZ 70 Nathan Peska Woodard Hidden Hills Elementary School
AZ 70 Raymond Gue Chiou IQ Abacus Math & Language School
AZ 70 Diya Johari Chiou IQ Abacus Math & Language School
AZ 70 Elena Flores Sobon Madison #1
AZ 70 Oliver Howard Sobon Madison #1
AZ 70 sm4 sm4 Johnson Paragon Science Academy
AZ 70 Robert Vloemans Johnson Paragon Science Academy
back to top
National Honor Roll: CA
State Score Student Name Team Leader School
CA 100 Tess Boutin Olotka Davis School for Independent Study
CA 100 Nicholas Song Tang Golden Dragon Chinese Kung Fu & Culture Insti
CA 100 Kailash Ramesh Shah JEI Learning Center - San Ramon
CA 100 Brandon Marks Andy Mars Academy
CA 100 John Ohanessian Andy Mars Academy
CA 100 Brandon Chen Pan MathSeed
CA 100 Emma Lin Pan MathSeed
CA 100 Jimmy Ying Pan MathSeed
CA 100 Mason Shurman Sewell Mirman School
CA 100 Eric Lee ERSOZ Star League A-Star Orange County
CA 95 andrew gao Lee ALGEBRAINZ
CA 95 Aiden Cheng Srivatsa Bullis Charter School
CA 95 Sawyer Brown Andy Mars Academy
CA 95 David Rubio Andy Mars Academy
CA 95 Brandon Weiss Andy Mars Academy
CA 95 Yota Okuno Rood Torrey Hills Elementary
CA 90 Cedric Chan Srivatsa Bullis Charter School
CA 90 Tristan Kim Srivatsa Bullis Charter School
CA 90 Timothy Zhu Srivatsa Bullis Charter School
CA 90 Seeya Pillai Shah JEI Learning Center - San Ramon
CA 90 Pooja Ramadas Shah JEI Learning Center - San Ramon
CA 90 McDonough Cook Andy Mars Academy
CA 90 Anish Kasam Pan MathSeed
CA 90 William Kang Rood Torrey Hills Elementary
CA 90 Timothy Gao Dimitrova Victor Elementary
CA 85 Anushka Srinivasan Srivatsa Bullis Charter School
CA 85 1 15 Brasie Circle View Elementary
CA 85 2 21 Brasie Circle View Elementary
CA 85 Revanth Krishna Bachu Kulkarni Koolmath Academy
CA 85 Jose Romero Andy Mars Academy
CA 85 Lina Sahmian Andy Mars Academy
CA 85 Natalie Hou Pan MathSeed
CA 85 Vindhya Shigehalli Pan MathSeed
CA 85 Ayden Chi Sewell Mirman School
CA 85 Priyanka Jakka William Safari Kid
CA 85 Jack Chang Rood Sage Canyon School
CA 85 Allison Li Rood Sage Canyon School
CA 85 Changgyun Kim ERSOZ Star League A-Star Orange County
CA 85 Sushanth Sathish Kumar ERSOZ Star League A-Star Orange County
CA 85 Ben Feng Rood Torrey Hills Elementary
CA 85 Owen Nie Rood Torrey Hills Elementary
CA 85 Mitra Sutar Dimitrova Victor Elementary
CA 85 Ben Walter Byfield Village School
CA 80 Shine Park Ko Boston Education Inc.
CA 80 Sebastian Woo Srivatsa Bullis Charter School
CA 80 Esha Perala Shah JEI Learning Center - San Ramon
CA 80 Lakshmi Sajith Kulkarni Koolmath Academy
CA 80 Dalia Nazarian Andy Mars Academy
CA 80 Benny Sahmian Andy Mars Academy
CA 80 Divyanshu Bhadoria Pan MathSeed
CA 80 Aland Liu Pan MathSeed
CA 80 Rishab Shah Pan MathSeed
CA 80 Conor Brown Sewell Mirman School
CA 80 Matteo Perez Sewell Mirman School
CA 80 Ben Volokh Sewell Mirman School
CA 80 Vibhav Darsha William Safari Kid
CA 80 Kyra Chan Rood Sage Canyon School
CA 80 Student 04 Rood Torrey Hills Elementary
CA 80 Evan Hanning Byfield Village School
CA 80 Leonard Kakinuma Byfield Village School
CA 75 James Frye Yi Apex College Prep
CA 75 Charles Compton Srivatsa Bullis Charter School
CA 75 Akilan Rammohan Srivatsa Bullis Charter School
CA 75 Amelia Salamacha Srivatsa Bullis Charter School
CA 75 3 25 Brasie Circle View Elementary
CA 75 Nandana Abburi Kulkarni Koolmath Academy
CA 75 Bill Li Kulkarni Koolmath Academy
CA 75 Rahul Srinivasaragavan Kulkarni Koolmath Academy
CA 75 Edmund Xu Pan MathSeed
CA 75 Harshdeep Singh A Neetu Tutoring Help
CA 75 David Wang Rood Sage Canyon School
CA 75 Madeleine Yee ERSOZ Star League A-Star Orange County
CA 75 Nathan Haghgoo Rood Torrey Hills Elementary
CA 75 Alice Kim Rood Torrey Hills Elementary
CA 75 Hanan Zhang Rood Torrey Hills Elementary
CA 70 Alan Liu Yi Apex College Prep
CA 70 Bryce Gracon Srivatsa Bullis Charter School
CA 70 Elizabeth Yun Srivatsa Bullis Charter School
CA 70 1 12 Brasie Circle View Elementary
CA 70 2 25 Brasie Circle View Elementary
CA 70 1 36 Brasie Circle View Elementary
CA 70 Namitha Swaed Shah JEI Learning Center - San Ramon
CA 70 William Posey Godoy Mammoth Elementary School
CA 70 Megan Pau Pan MathSeed
CA 70 Sujay Rasamsetti Pan MathSeed
CA 70 Alexandra Landecker Sewell Mirman School
CA 70 Kendall McDermott Sewell Mirman School
CA 70 William Murray Sewell Mirman School
CA 70 Justin Yassinger Sewell Mirman School
CA 70 Aaryaman Jain William Safari Kid
CA 70 Student 7 Rood Sage Canyon School
CA 70 Arman Aryan Rood Sage Canyon School
CA 70 Sophia Kamdar Rood Sage Canyon School
CA 70 Subin Ahn Rood Torrey Hills Elementary
CA 70 Kiara Blancher Rood Torrey Hills Elementary
CA 70 Kelly Hwang Rood Torrey Hills Elementary
CA 70 Anish Jayant Rood Torrey Hills Elementary
CA 70 Ian Pisor Rood Torrey Hills Elementary
CA 70 Ami Choi Dimitrova Victor Elementary
CA 70 Ria Lakkimsetti Dimitrova Victor Elementary
CA 70 Keertana Panyam Dimitrova Victor Elementary
CA 70 Pangal Shashank Rao Dimitrova Victor Elementary
CA 70 Anton Shelton Byfield Village School
CA 70 Nicholas Sidoti Byfield Village School
back to top
National Honor Roll: CO
State Score Student Name Team Leader School
CO 100 Corvin Bennett Hartman Canon City Schools
CO 100 Avery Crouse Hartman Canon City Schools
CO 100 Baiza Mand Hartman Canon City Schools
CO 100 Devrin McKenzie Hartman Canon City Schools
CO 90 Thomas Manfredo Hartman Canon City Schools
CO 85 Rain Rosales Hartman Canon City Schools
CO 85 Christina Stringer Hartman Canon City Schools
CO 85 Alexander Marsh Karppinen Lone Pine Classical School
CO 80 Shane Lambert Chapman Soda Creek Elementary
CO 75 Cody Hernandez Hartman Canon City Schools
CO 75 Aaron Martinez Hartman Canon City Schools
CO 75 Sarah Scollo Jarvis Coyote Ridge Elementary School
CO 75 5T JP Quiett Flagstone Elementary
CO 75 Alejandro Garcia Bushta Paonia Elementary
CO 75 Benjamin Simpson McLeman Rocky Mountain Academy Evergreen
CO 70 Nicole Zimmerman Hartman Canon City Schools
CO 70 Simon Cornejo Jarvis Coyote Ridge Elementary School
CO 70 Michael Vizyak Jarvis Coyote Ridge Elementary School
CO 70 5Q KB Quiett Flagstone Elementary
CO 70 Ben Osborn Marquez Lafayette Elementary
CO 70 Indiana Kretzschmar Chapman Soda Creek Elementary
back to top
National Honor Roll: CT
State Score Student Name Team Leader School
CT 95 Jackson Zambarano Sampieri Monroe Elementary
CT 85 Alexander Zhelonkin Schaefer Stepney Elementary School
CT 75 Jacob Moreno Sampieri Monroe Elementary
CT 70 Jane Ding Cyr Fawn Hollow Elementary
CT 70 Peter Pothanksky Cyr Fawn Hollow Elementary
CT 70 Jake Dellapiano Schaefer Stepney Elementary School
CT 70 Sherry Li Schaefer Stepney Elementary School
CT 70 Roan Riordan Schaefer Stepney Elementary School
back to top
National Honor Roll: DE
State Score Student Name Team Leader School
DE 75 Student 506 Smith Odyssey Charter School
back to top
National Honor Roll: FL
State Score Student Name Team Leader School
FL 85 Tai Hoang KALE Julington Creek Elementary
FL 80 Cecilia Griffin KALE Julington Creek Elementary
FL 75 Lauren Villanova KALE Julington Creek Elementary
FL 75 Steven Xie Shaw Thacker Avenue Elementary
FL 70 Eglis Castaneda Ravida Boggy Creek Elementary
FL 70 Evan Ramos Ravida Boggy Creek Elementary
FL 70 Mariana Rodriguez-Abraham Ravida Boggy Creek Elementary
FL 70 Johnathan Schoenborn KALE Julington Creek Elementary
FL 70 Ella F Sontag University School
FL 70 Zachary H Sontag University School
FL 70 Dylan M Sontag University School
back to top
National Honor Roll: GA
State Score Student Name Team Leader School
GA 95 Ezra Mahle Cater Davis Academy
GA 90 Anabel Peasah Borders Mason Elementary
GA 90 Matthew Brimblecom Dillon May Howard Elementary
GA 85 WIll Andrews Sumner Kelly Mill Elementary
GA 85 Kaleb Skillern Borders Mason Elementary
GA 80 Bradley Hicks Pitz Daves Creek Elementary School
GA 80 Matthew Szabo Cater Davis Academy
GA 80 Albert Cho Sumner Kelly Mill Elementary
GA 80 Imran Gilani Borders Mason Elementary
GA 80 Avery Vlassis Dillon May Howard Elementary
GA 75 Eagle Jiang Petrella Big Creek Elementary
GA 75 Anika Naga Petrella Big Creek Elementary
GA 75 Shreya Sasmal Petrella Big Creek Elementary
GA 75 Bianca Jayaraman Pitz Daves Creek Elementary School
GA 75 Eric Cho Sumner Kelly Mill Elementary
GA 75 Merrick Theobald Sumner Kelly Mill Elementary
GA 75 Kayla Nguyen Borders Mason Elementary
GA 75 Aaliyah Thomas Borders Mason Elementary
GA 70 Greyson McReynolds Pitz Daves Creek Elementary School
GA 70 Sonika Tatipalli Pitz Daves Creek Elementary School
GA 70 Eleanor Altwarg Cater Davis Academy
GA 70 Samuel Finkelstein Cater Davis Academy
GA 70 Maya Laufer Cater Davis Academy
GA 70 Ben Harvey Parker Haw Creek Elementary School
GA 70 Sydney deHaan Sumner Kelly Mill Elementary
GA 70 Keegan Thompson Sumner Kelly Mill Elementary
GA 70 Lauren Pak Borders Mason Elementary
GA 70 Jaaymen Rochell Borders Mason Elementary
GA 70 Grace Seo Borders Mason Elementary
back to top
National Honor Roll: GU
State Score Student Name Team Leader School
GU 75 Yuan-Jen Kuo McGrew Harvest Christian Academy
GU 70 Andrew Lu McGrew Harvest Christian Academy
GU 70 Eric Han McGrew Harvest Christian Academy
GU 70 Rachel Seo McGrew Harvest Christian Academy
back to top
National Honor Roll: IL
State Score Student Name Team Leader School
IL 95 Devin Teal Christianson Arnett C Lines Elementary
IL 95 Hunter Springer Balster St. Charles School
IL 90 Matthew Griesmeyer Howe Quest Academy
IL 85 Joseph Newman Sand Edison School
IL 85 Alicia Malek Curry Fairview South
IL 85 Rachna Gupta Howe Quest Academy
IL 85 Kyle Lam Balster St. Charles School
IL 85 Xander Keller Metz Washington Academy
IL 85 Wildcat 5.22 Stella Windsor Elementary School
IL 80 Olivia Benitez Curry Fairview South
IL 80 Brandon Canonaco Novotny St. Charles School
IL 80 Matthew Hall Novotny St. Charles School
IL 80 Jack Barton Balster St. Charles School
IL 80 Alex Ferry Metz Washington Academy
IL 80 Antonio Martin Metz Washington Academy
IL 80 Megan Painter Metz Washington Academy
IL 80 Wildcat 5.19 Stella Windsor Elementary School
IL 75 Nikolai Selin Christianson Arnett C Lines Elementary
IL 75 Ben Yaney Christianson Arnett C Lines Elementary
IL 75 Student Eight Bundy Cass Junior High
IL 75 Calvin Eversmann Sand Edison School
IL 75 Matthew Muriel Curry Fairview South
IL 75 Rebecca M Finan Glen Oaks
IL 75 Mohamed Q Finan Glen Oaks
IL 75 Sofia S Finan Glen Oaks
IL 75 Nolan k Check North Barrington School
IL 75 Sam P Check North Barrington School
IL 75 Shanil Amin Atra St. Charles CUSD 303
IL 75 Lilly Dye Atra St. Charles CUSD 303
IL 75 Anneka Prath Novotny St. Charles School
IL 75 Kyle O'Rourke Balster St. Charles School
IL 75 John Sommer Balster St. Charles School
IL 75 Jay Gupta Metz Washington Academy
IL 75 Wildcat 5.4 Stella Windsor Elementary School
IL 70 Alex Bittle Christianson Arnett C Lines Elementary
IL 70 Owen Thomas Christianson Arnett C Lines Elementary
IL 70 Paige Hoffman Sand Edison School
IL 70 Tarek Mahfoudi Curry Fairview South
IL 70 Patrick D Finan Glen Oaks
IL 70 GavinC 5k Check North Barrington School
IL 70 Justin Hughes Atra St. Charles CUSD 303
IL 70 Katie Kempff Atra St. Charles CUSD 303
IL 70 Matthew Neece Atra St. Charles CUSD 303
IL 70 Elle Stablein Atra St. Charles CUSD 303
IL 70 Robert Zhu Atra St. Charles CUSD 303
IL 70 Luke Hull Novotny St. Charles School
IL 70 Josh Kennedy Balster St. Charles School
IL 70 Nick Olech Balster St. Charles School
IL 70 Rachel Price Balster St. Charles School
IL 70 Tyler Hood Metz Washington Academy
IL 70 Daniella Mathews Metz Washington Academy
back to top
National Honor Roll: IN
State Score Student Name Team Leader School
IN 100 Jack Liu Eberly Smoky Row Elementary
IN 95 Rowan Miller Steffen Irwin Math/Science Magnet Elementary School
IN 95 Jackson Hu Eberly Smoky Row Elementary
IN 95 Drew Perfetti Eberly Smoky Row Elementary
IN 90 Sophie Pearo Eberly Smoky Row Elementary
IN 90 Vishnu Iyer Tormoehlen Sycamore School
IN 90 Leah Tan Tormoehlen Sycamore School
IN 85 Ellie Goodwin Artis Ouabache Elementary
IN 85 Shrithan Sandadi Eberly Smoky Row Elementary
IN 85 Tyler Wolf Eberly Smoky Row Elementary
IN 80 Trevor Langley Boutell Terre Haute Christian Home Educators
IN 75 Shim Valui Steffen Irwin Math/Science Magnet Elementary School
IN 75 Michael Lerner Eberly Smoky Row Elementary
IN 75 Zachary Sullivan Eberly Smoky Row Elementary
IN 75 Riley TerBush Eberly Smoky Row Elementary
IN 75 Grace Zhang Eberly Smoky Row Elementary
IN 70 Megan Esau Artis Ouabache Elementary
IN 70 Adrian Qi Eberly Smoky Row Elementary
IN 70 Brayden Jacobs Myers St. Mary's Greensburg
IN 70 Lauren Caldwell Tormoehlen Sycamore School
IN 70 Abby Ko Tormoehlen Sycamore School
IN 70 Evelyn Tabor Tormoehlen Sycamore School
back to top
National Honor Roll: IA
State Score Student Name Team Leader School
IA 90 Nick Homan Berryhill West Elementary
IA 90 David Ammons Speer Westfield Elementary
IA 85 Ethan Osborn Nash Bondurant-Farrar School
IA 85 Faith Karl Detert LaSalle Middle School
IA 85 Nate Copenhaver Berryhill West Elementary
IA 85 Laura Smith Berryhill West Elementary
IA 80 STUDENT 1 Wolf Des Moines Public Schools-GT
IA 80 Shanmukh Boggarapu Speer Westfield Elementary
IA 75 Jacob Seitzer Nash Bondurant-Farrar School
IA 75 Lauren Troutman Berryhill West Elementary
IA 75 Nikhil Reuben Speer Westfield Elementary
IA 70 Ryan DeBoer Berryhill West Elementary
IA 70 Alexis Fitz Berryhill West Elementary
IA 70 Katie Henkes Berryhill West Elementary
IA 70 Student 55 Speer Westfield Elementary
IA 70 Arjun Palaniappan Speer Westfield Elementary
back to top
National Honor Roll: KS
State Score Student Name Team Leader School
KS 85 Jack N Thacker Harmony Elementary
KS 85 Ethan S Thacker Harmony Elementary
KS 80 Julianne Z Thacker Harmony Elementary
KS 75 Tyler F Thacker Harmony Elementary
KS 75 Josh Enright Hansen Mission Trail Elementary School
KS 70 Puneet Bagga Barta Cedar Hills Elementary
back to top
National Honor Roll: LA
State Score Student Name Team Leader School
LA 85 Niles Babin Guillot LSU Lab School
LA 75 Karleigh Ortego Guillot LSU Lab School
LA 75 Hayden Viguerie Guillot LSU Lab School
LA 70 Blythe Elderd Guillot LSU Lab School
LA 70 Eugene Jiang Guillot LSU Lab School
LA 70 Aiden Lee Guillot LSU Lab School
back to top
National Honor Roll: ME
State Score Student Name Team Leader School
ME 75 001 5 Simard Fairview Elementary
ME 75 002 5 Simard Fairview Elementary
ME 70 003 5 Simard Fairview Elementary
back to top
National Honor Roll: MD
State Score Student Name Team Leader School
MD 100 Nicholas Jorbenadze Kalandiya The Academy of Georgian Heritage
MD 100 Nikolos Migineishvili Kalandiya The Academy of Georgian Heritage
MD 90 Efe Eroz Lalgudi RioScholar
MD 85 Daniel Hwang Park Ace college connection
MD 85 Mihir Gupta Lalgudi RioScholar
MD 75 Arjav Jain Park Ace college connection
MD 75 Calanit Epstein Levisohn Berman Hebrew Academy
MD 70 Yona Sperling-Milner Levisohn Berman Hebrew Academy
back to top
National Honor Roll: MA
State Score Student Name Team Leader School
MA 100 Andrew Lee Serebrennikov MathAltitude School of Mathematics
MA 85 Student 04 Farb-Johnson Acera School
MA 85 Student 05 Farb-Johnson Acera School
MA 80 Student 18 Farb-Johnson Acera School
MA 80 Paul Griffiths Farb-Johnson Acera School
MA 75 Albert Huang Farb-Johnson Acera School
MA 75 Ellie Hunt Farb-Johnson Acera School
MA 70 Student 17 Farb-Johnson Acera School
MA 70 Frances Adiwijaya Farb-Johnson Acera School
MA 70 Peyton Miller MacDonough Saint Mary School
back to top
National Honor Roll: MI
State Score Student Name Team Leader School
MI 75 Ella Beck Clark Central Grade
back to top
National Honor Roll: MO
State Score Student Name Team Leader School
MO 90 zeve burton Clement Kennard CJA Elementary
MO 90 Leo Zou Clement Kennard CJA Elementary
MO 90 Willem Van Asselt West Park Hill School - Bridges
MO 85 matthew keoshkerian Clement Kennard CJA Elementary
MO 85 Isa Villanueva West Park Hill School - Bridges
MO 80 student 5-22 Clement Kennard CJA Elementary
MO 80 student 5-52 Clement Kennard CJA Elementary
MO 80 Shrihari Nagarajan Parrish Thomas Jefferson IDS
MO 75 Aishani Saxena Wood Academy Montessori Internationale
MO 75 student 5-57 Clement Kennard CJA Elementary
MO 75 benjamin sullins Clement Kennard CJA Elementary
MO 75 Nathan Aulepp West Park Hill School - Bridges
MO 75 Noah Beckert West Park Hill School - Bridges
MO 75 Landon Berry West Park Hill School - Bridges
MO 75 Mark Mason West Park Hill School - Bridges
MO 75 Justin Stryker West Park Hill School - Bridges
MO 75 Abhijith Jenkins Parrish Thomas Jefferson IDS
MO 70 Jack Bryan Riley John Weldon Elementary
MO 70 student 5-71 Clement Kennard CJA Elementary
MO 70 Alana Bauer West Park Hill School - Bridges
MO 70 Nathan Hilzinger West Park Hill School - Bridges
MO 70 Hayden Klein West Park Hill School - Bridges
MO 70 Curtis Mace West Park Hill School - Bridges
MO 70 Megan Neale West Park Hill School - Bridges
back to top
National Honor Roll: NE
State Score Student Name Team Leader School
NE 95 Noah P Kinen Bellevue Public Schools
NE 95 Bennett S Kinen Bellevue Public Schools
NE 90 Student 2 A Kinen Bellevue Public Schools
NE 90 Kevin L Kinen Bellevue Public Schools
NE 90 Seth P Kinen Bellevue Public Schools
NE 85 Catie C Kinen Bellevue Public Schools
NE 80 Trace D Kinen Bellevue Public Schools
NE 80 Collin H Kinen Bellevue Public Schools
NE 80 Krissy J Kinen Bellevue Public Schools
NE 80 Daniel T Kinen Bellevue Public Schools
NE 80 Grace T Kinen Bellevue Public Schools
NE 80 Steven H Wischow willowdale elementary
NE 75 Student 11 A Kinen Bellevue Public Schools
NE 75 Tanner C Kinen Bellevue Public Schools
NE 75 Truman K Kinen Bellevue Public Schools
NE 75 Alvin George Connell Manchester Elementary School
NE 70 Alyssa F Kinen Bellevue Public Schools
NE 70 Dane Troia Connell Manchester Elementary School
NE 70 Chris Schinzel Coates St. Margaret Mary
NE 70 Marcus M Wischow willowdale elementary
back to top
National Honor Roll: NV
State Score Student Name Team Leader School
NV 85 Leslie Guerrero Perkins Will Beckley Elmentary School
NV 85 Alexandra Marroquin Perkins Will Beckley Elmentary School
NV 85 Jaliaya White Perkins Will Beckley Elmentary School
NV 80 Timothy Lim Lindstrum Coral Academy of Science Las Vegas (Windmill
NV 80 Amy Lum Lindstrum Coral Academy of Science Las Vegas (Windmill
NV 80 Karlos Barrios Perkins Will Beckley Elmentary School
NV 80 Phillip Greene Perkins Will Beckley Elmentary School
NV 80 Jaiden Villa Perkins Will Beckley Elmentary School
NV 75 Joshua Bacani Lindstrum Coral Academy of Science Las Vegas (Windmill
NV 75 K L Lindstrum Coral Academy of Science Las Vegas (Windmill
NV 75 Calvin Cotton Perkins Will Beckley Elmentary School
NV 75 Giovanni Gonzales Perkins Will Beckley Elmentary School
NV 75 Amirani Gurierrez Perkins Will Beckley Elmentary School
NV 75 Yandri Hernandez-Mustelier Perkins Will Beckley Elmentary School
NV 75 Raven Moraza Perkins Will Beckley Elmentary School
NV 75 Jesus Ortega Perkins Will Beckley Elmentary School
NV 75 Alexis Payan Perkins Will Beckley Elmentary School
NV 75 Jeraley Salamon Perkins Will Beckley Elmentary School
NV 75 Michelle Utterback Perkins Will Beckley Elmentary School
NV 70 Helen Arevalo Perkins Will Beckley Elmentary School
NV 70 Ever Hernandez Perkins Will Beckley Elmentary School
NV 70 Bryan Montelongo Perkins Will Beckley Elmentary School
NV 70 Cailin Reyes Perkins Will Beckley Elmentary School
NV 70 Santiago Romero Perkins Will Beckley Elmentary School
NV 70 Anthony Torres Perkins Will Beckley Elmentary School
back to top
National Honor Roll: NJ
State Score Student Name Team Leader School
NJ 95 Arihant Birani Lee NJ Academy
NJ 90 Myra Singh Lee NJ Academy
NJ 80 Armaan Tewary Lee NJ Academy
NJ 75 Rhea Patel Lee NJ Academy
NJ 75 Antar Dey Lakind Paterson Academy For the Gifted and Talented
NJ 70 Rohan Buluswar Lee NJ Academy
NJ 70 Tasneem Abdulazeez Lakind Paterson Academy For the Gifted and Talented
back to top
National Honor Roll: NY
State Score Student Name Team Leader School
NY 100 Student 1 Campbell Campbell Homeschool
NY 95 Noam Ginsparg Jones Cayuga Heights Elementary
NY 95 Christopher Chan Jacobs PS334 Anderson School
NY 95 Jeremy Rafter Jacobs PS334 Anderson School
NY 95 Daniel Wang Jacobs PS334 Anderson School
NY 90 Matthew Biessel Parada PS 85Q
NY 90 Charlie Manolache Parada PS 85Q
NY 90 Dylan Zhang Jacobs PS334 Anderson School
NY 90 Alex Ivan Woodward SHAPE American Elementary School
NY 85 Nathaniel Hill Parada PS 85Q
NY 85 Maxwell Huang Parada PS 85Q
NY 85 Harshit Kolisetty Parada PS 85Q
NY 85 Anya Lei Parada PS 85Q
NY 85 Edward Wu Parada PS 85Q
NY 85 Thomas Kvaal Jacobs PS334 Anderson School
NY 85 Ashton Lee Jacobs PS334 Anderson School
NY 85 Jackson Thomas Woodward SHAPE American Elementary School
NY 80 Jinho Park Jones Cayuga Heights Elementary
NY 80 Saptarshi Barua Parada PS 85Q
NY 80 Joseph Sawicki Parada PS 85Q
NY 80 Daniel Kogan Jacobs PS334 Anderson School
NY 80 Eva Manabat Jacobs PS334 Anderson School
NY 80 Adrian Musat Jacobs PS334 Anderson School
NY 80 William Ning Jacobs PS334 Anderson School
NY 80 Noah Savage Jacobs PS334 Anderson School
NY 80 Benjamin Thaler Jacobs PS334 Anderson School
NY 80 Benjamin Tom Jacobs PS334 Anderson School
NY 75 Ethan Lipson Jones Cayuga Heights Elementary
NY 75 Benjamin WEINTRAUB Jacobs PS334 Anderson School
NY 75 Sarah Ali Woodward SHAPE American Elementary School
NY 75 Elizabeth Wilbraham Woodward SHAPE American Elementary School
NY 70 Henri Yoon Fonzo Buckley Country Day School
NY 70 Jason Biessel Parada PS 85Q
NY 70 Julia Marshall Parada PS 85Q
NY 70 Alexander Chan Jacobs PS334 Anderson School
NY 70 Victoria Freeman Jacobs PS334 Anderson School
NY 70 Evelyn Paskhaver Jacobs PS334 Anderson School
NY 70 Jeremy Shen Jacobs PS334 Anderson School
NY 70 Alexander Sung Jacobs PS334 Anderson School
NY 70 Stephanie Tiede Woodward SHAPE American Elementary School
back to top
National Honor Roll: NC
State Score Student Name Team Leader School
NC 100 Brendan Lyons Gayford PENDER COUNTY SCHOOLS
NC 100 Nitin Chinthapalli Yigit Triangle Math and Science Academy
NC 90 Nicholas Baran Cabaniss Coltrane-Webb Elementary
NC 85 Ben Liebkemann Church Caldwell Academy
NC 85 Hare One Brown Durant Road Elementary School
NC 85 Vibhu Pavuluri Yigit Triangle Math and Science Academy
NC 85 Armaan Punj Yigit Triangle Math and Science Academy
NC 80 Tyler Bunn Adkins Coopers Elementary
NC 80 Brown One Brown Durant Road Elementary School
NC 80 Brown Three Brown Durant Road Elementary School
NC 80 Brown Two Brown Durant Road Elementary School
NC 80 Joseph Brock Gayford PENDER COUNTY SCHOOLS
NC 80 Kaymond Farrior Gayford PENDER COUNTY SCHOOLS
NC 80 Willow Nixon Gayford PENDER COUNTY SCHOOLS
NC 80 Esha Agarwal Yigit Triangle Math and Science Academy
NC 80 Anish Toomu Yigit Triangle Math and Science Academy
NC 75 Liam Klauss Cabaniss Coltrane-Webb Elementary
NC 75 Grace Smith Cabaniss Coltrane-Webb Elementary
NC 75 Jalyah Batts Gayford PENDER COUNTY SCHOOLS
NC 75 Kate Bullard Gayford PENDER COUNTY SCHOOLS
NC 75 Sarah Lefler Gayford PENDER COUNTY SCHOOLS
NC 75 Andrew Psioda Gayford PENDER COUNTY SCHOOLS
NC 75 Georgia Cherry Morris Swift Creek Elementary School
NC 75 Ray Prati Rinaldi The Oakwood School
NC 75 Aiden Kim Yigit Triangle Math and Science Academy
NC 75 Aryan Kokanti Yigit Triangle Math and Science Academy
NC 75 Baran Narravula Yigit Triangle Math and Science Academy
NC 75 Aiden Rahaim Yigit Triangle Math and Science Academy
NC 70 M M19 Church Caldwell Academy
NC 70 Miller One Brown Durant Road Elementary School
NC 70 Slyter One Brown Durant Road Elementary School
NC 70 Miller Two Brown Durant Road Elementary School
NC 70 Ryan Agan Quigley Englewood Elementary
NC 70 Tanner Blackburn Gayford PENDER COUNTY SCHOOLS
NC 70 Kayla Schmidt Gayford PENDER COUNTY SCHOOLS
NC 70 Jessica Townsend Gayford PENDER COUNTY SCHOOLS
NC 70 Kashi Tumbapura Yigit Triangle Math and Science Academy
back to top
National Honor Roll: OH
State Score Student Name Team Leader School
OH 80 A. H. Wagner Clermont County STEM Center
OH 80 Carter Frato-Sweeney Hatcher James A Garfield Elementary
OH 80 Cass Swenson Hatcher James A Garfield Elementary
OH 70 Hailey McConnaughy Beery Byrnedale
OH 70 Cameron Cope Knopp Freedom Elementary
OH 70 David Evans Hatcher James A Garfield Elementary
back to top
National Honor Roll: OK
State Score Student Name Team Leader School
OK 85 Addie Heglin Meinert Hobart Elementary
OK 85 Cashlee Price Meinert Hobart Elementary
OK 85 Josh Mooney Manuel Will Rogers Elementary
OK 80 Karissa Smith Meinert Hobart Elementary
OK 75 Ria Govind Meinert Hobart Elementary
OK 70 Raegan Jones Meinert Hobart Elementary
OK 70 Tommy Lancaster Meinert Hobart Elementary
OK 70 Jayden Andersen Harris Oklahoma Union Elementary
OK 70 Sara Russ Harris Oklahoma Union Elementary
back to top
National Honor Roll: PA
State Score Student Name Team Leader School
PA 90 Cole Schwartz Bressi Landis Run Intermediate School
PA 85 Ellie Taliani Bressi Landis Run Intermediate School
PA 75 Ryan A Reardon Mary, Mother of the Redeemer School
PA 70 Deeya Doshi Bressi Landis Run Intermediate School
PA 70 Michael Heckman Bressi Landis Run Intermediate School
PA 70 Ayush Iyer Bressi Landis Run Intermediate School
PA 70 Anika Ramachandra Bressi Landis Run Intermediate School
PA 70 Ethan F Reardon Mary, Mother of the Redeemer School
back to top
National Honor Roll: TX
State Score Student Name Team Leader School
TX 95 Joseph Chau Coppinger Commonwealth Elementary
TX 90 Arman Saxena Franklin Lewis Connection Learning Center
TX 85 Leo Lu Coppinger Commonwealth Elementary
TX 80 Christine Huang Coppinger Commonwealth Elementary
TX 80 Shrey Roy Coppinger Commonwealth Elementary
TX 80 Hannah Zhang Coppinger Commonwealth Elementary
TX 80 Alessa Elkareh Vanravenstein Harmony School of Excellence
TX 80 Roberto Cruz Darst Kohrville
TX 80 Ryan Amyx Burchette Zwink Elementary
TX 75 Rachel Rockwell Coppinger Commonwealth Elementary
TX 75 Ritvik Gupta Vanravenstein Harmony School of Excellence
TX 75 William O'Neil O'Neil Schultz
TX 75 Blake Corejo Burchette Zwink Elementary
TX 70 Christine Yuan Coppinger Commonwealth Elementary
TX 70 Madison Phan-Ta Tina Ehrhardt Elementary
TX 70 Ajit Chaney Vanravenstein Harmony School of Excellence
TX 70 Blake Baggett Bily Merriman Park Elementary
back to top
National Honor Roll: UT
State Score Student Name Team Leader School
UT 95 Eric Chen Kirk Peruvian Park Elementary
UT 90 Zoe Liu Kirk Peruvian Park Elementary
UT 75 Hannah Demke Kirk Peruvian Park Elementary
UT 75 Selena Yu Kirk Peruvian Park Elementary
UT 70 Ryan Bartholomew Kirk Peruvian Park Elementary
UT 70 Will Faerber Kirk Peruvian Park Elementary
UT 70 Samuel Jackson Kirk Peruvian Park Elementary
UT 70 Kevin Suhaka Kirk Peruvian Park Elementary
UT 70 Student 1 Dahlkamp Weilenmann School of Discovery
UT 70 Mark Pilzer Dahlkamp Weilenmann School of Discovery
back to top
National Honor Roll: VA
State Score Student Name Team Leader School
VA 100 Kareem Jaber Tress Greenbriar West Elementary School
VA 100 Pravalika Putalapattu Tress Greenbriar West Elementary School
VA 100 LFS Govil Vij Learning Fun School
VA 95 Medha Gaddam Tress Greenbriar West Elementary School
VA 95 Nilima Khanna Tress Greenbriar West Elementary School
VA 95 Siddharth Krishnan Tress Greenbriar West Elementary School
VA 95 Keertana Yalamanchili Tress Greenbriar West Elementary School
VA 95 LFS Pillai Vij Learning Fun School
VA 90 Savannah Cave Hawk Byrd Elementary School
VA 90 Dan Nguyen Tress Greenbriar West Elementary School
VA 90 Andrew Wang Tress Greenbriar West Elementary School
VA 90 LFS Venkat Vij Learning Fun School
VA 90 LFS Verma Vij Learning Fun School
VA 85 Austin Chun Tress Greenbriar West Elementary School
VA 85 Nitin Kanchinadam Tress Greenbriar West Elementary School
VA 85 Yukta Ramanan Tress Greenbriar West Elementary School
VA 85 LFS Gupta Vij Learning Fun School
VA 85 LFS Jha Vij Learning Fun School
VA 85 LFS Mandan Vij Learning Fun School
VA 80 DhruvKumar Alladi Tress Greenbriar West Elementary School
VA 80 NEHA KONDURU Tress Greenbriar West Elementary School
VA 80 Pranav Mishra Tress Greenbriar West Elementary School
VA 80 TRISHAL MUTHAN Tress Greenbriar West Elementary School
VA 80 RHEA VODDHI Tress Greenbriar West Elementary School
VA 80 Jiangong (Jonathan) Zhang Tress Greenbriar West Elementary School
VA 80 LFS Bakshi Vij Learning Fun School
VA 80 LFS Rao 2 Vij Learning Fun School
VA 75 Riley Wood Brown Boones Mill Elem.
VA 75 Bhavya Boddu Tress Greenbriar West Elementary School
VA 75 Manisha Chaudhary Tress Greenbriar West Elementary School
VA 75 Suhas Gangadhari Tress Greenbriar West Elementary School
VA 75 Caleb Kim Tress Greenbriar West Elementary School
VA 75 Tarun Nandamudi Tress Greenbriar West Elementary School
VA 75 LFS Rao 1 Vij Learning Fun School
VA 75 Anoushka Upadhye Upadhye Wish2Excel
VA 70 Om Girase Tress Greenbriar West Elementary School
VA 70 Manognya Janga Tress Greenbriar West Elementary School
VA 70 Sree Sunandh Katragadda Tress Greenbriar West Elementary School
VA 70 Aryan Kumawat Tress Greenbriar West Elementary School
VA 70 Siddharth Tibrewala Tress Greenbriar West Elementary School
VA 70 GURINDER VASANTA Tress Greenbriar West Elementary School
VA 70 Samhita Vinay Tress Greenbriar West Elementary School
VA 70 LFS Singh Vij Learning Fun School
VA 70 LFS Sri Vij Learning Fun School
VA 70 Lydia Gillespie Hodell Moss-Nuckols Elementary
VA 70 Grace Hannah Buck Hodell Trevilians Elementary School
back to top
National Honor Roll: WA
State Score Student Name Team Leader School
WA 100 Egor A. Pavicevic Archimedes
WA 100 Ashwath S. Pavicevic Archimedes
WA 100 Chirag V. Pavicevic Archimedes
WA 95 Hasit Nanda Sarwono Ellipsis Academy
WA 90 Henry Sauermann Levine Bainbridge Independent
WA 90 Thomas Varghese Sarwono Ellipsis Academy
WA 85 Everett Moore Levine Bainbridge Independent
WA 85 Saidhruv Chittamuri Sarwono Ellipsis Academy
WA 85 Aditi Goyal Sarwono Ellipsis Academy
WA 85 Krish Jain Sarwono Ellipsis Academy
WA 85 George Michailov Sarwono Ellipsis Academy
WA 85 Siddhartha Pachikara Sarwono Ellipsis Academy
WA 85 Richard Jia Brennan Horace Mann Elementary
WA 85 Lily Jonsson Brennan Horace Mann Elementary
WA 80 Amogh K. Pavicevic Archimedes
WA 80 Pauline S. Pavicevic Archimedes
WA 80 Abby McClure Brennan Horace Mann Elementary
WA 75 Akshey A. Pavicevic Archimedes
WA 75 Zanny Moffat Levine Bainbridge Independent
WA 75 Maya Alderete Sarwono Ellipsis Academy
WA 75 Elizabeth Armstrong Sarwono Ellipsis Academy
WA 75 Peter Khawand Sarwono Ellipsis Academy
WA 75 Jonathan McCrady Sarwono Ellipsis Academy
WA 75 Benjamin Yu Sarwono Ellipsis Academy
WA 75 Ron Pechuk Henderson Smith Elementary
WA 70 Dan Firstenberg Sarwono Ellipsis Academy
WA 70 Yuchen Li Sarwono Ellipsis Academy
WA 70 Dorothy Nugent Sarwono Ellipsis Academy
WA 70 Camille Brennan Brennan Horace Mann Elementary
back to top
National Honor Roll: WI
State Score Student Name Team Leader School
WI 95 Aaron H Miller Oregon School District
WI 90 Ruilin Yan Funk Orchard Lane
WI 90 Josh D Miller Oregon School District
WI 90 Hayden S Miller Oregon School District
WI 85 Hannah Joy Chapman Elmwood Elementary
WI 85 Ella W Miller Oregon School District
WI 80 Elliott Loughney Chapman Elmwood Elementary
WI 80 Tyler F Miller Oregon School District
WI 80 Nicholas Rabiego Bischel Rolling Hills Elementary School
WI 80 Chase Szatkowski Bischel Rolling Hills Elementary School
WI 80 Aidan Jacobsen Harmeyer Stone Bank School
WI 75 Kayla Sanders Chapman Elmwood Elementary
WI 75 Ethan Nesst Funk Orchard Lane
WI 75 Sophia D Miller Oregon School District
WI 75 Max H Miller Oregon School District
WI 75 Michael S Miller Oregon School District
WI 75 Austin Kugler LaHaye Ronald Reagan Elementary School
WI 75 John S Egan Silverbrook Middle School
WI 75 Fischer Luterbach Harmeyer Stone Bank School
WI 70 Zachary Pringle Morris Kennedy Elementary
WI 70 Celina Lopez Johnson MPES / Quest
WI 70 JKL 789 Funk Orchard Lane
WI 70 Jackson Muth Funk Orchard Lane
WI 70 AJ C Miller Oregon School District
WI 70 Lewis T Miller Oregon School District
WI 70 Clayton Nehls Kennedy Poynette Elementary
WI 70 Alaina Sullivan LaHaye Ronald Reagan Elementary School
WI 70 Paul Yoon LaHaye Ronald Reagan Elementary School
WI 70 Reid Jensen Little Roosevelt Elementary
WI 70 Nathan Hershberger Jilnina Seven Squared Math Club
WI 70 Dylan Juni Jilnina Seven Squared Math Club
WI 70 Zach K Egan Silverbrook Middle School
WI 70 Olivia M Egan Silverbrook Middle School
WI 70 Sarah R Egan Silverbrook Middle School
WI 70 Kevin McNeil Harmeyer Stone Bank School
back to top
National Honor Roll: INTL
State Score Student Name Team Leader School
INTL 70 Teodora Ursescu Voicu Scoala Gimnaziala Sfintii Trei Ierarhi
back to top

 

 

 

Questions? Email info@noetic-learning.com

2