Noetic Math Contest Fall 2014

Grade 3 National Honor Roll
Go To States:  [AE] [AL] [AK] [AZ] [AR] [CA] [CO] [CT] [DE] [FL] [GA] [GU] [HI] [ID] [IL] [IN] [IA] [KS] [KY] [LA] [ME] [MD] [MA] [MI] [MN] [MS] [MO] [MT] [NE] [NV] [NH] [NJ] [NM] [NY] [NC] [ND] [OH] [OK] [OR] [PA] [RI] [SC] [SD] [TN] [TX] [UT] [VT] [VA] [WA] [WV] [WI] [WY] [INTL]
National Honor Roll: AL
State Score Student Name Team Leader School
AL 80 Pranaav Setheesh Kiker Columbia Elementary
AL 65 Ben Graves Kiker Columbia Elementary
AL 65 Austin Holden Brewer Leon Sheffield Elementary
AL 65 Bryant Sharp Brewer Leon Sheffield Elementary
back to top
National Honor Roll: AZ
State Score Student Name Team Leader School
AZ 100 Rajesh Bharadwaj ★ Johnson Paragon Science Academy
AZ 100 Parinitha Gaddam ★ Johnson Paragon Science Academy
AZ 100 Sarah Uddin ★ Johnson Paragon Science Academy
AZ 90 Venkat Machavarapu Johnson Paragon Science Academy
AZ 90 Varsha Patibandla Johnson Paragon Science Academy
AZ 85 Sally Fielder Heinlein Madison REACH
AZ 85 Eziquiel Contreras Johnson Paragon Science Academy
AZ 85 Nashmia Tazrian Johnson Paragon Science Academy
AZ 85 Nahyan Wajiha Johnson Paragon Science Academy
AZ 85 Bryce Jenkins Yee Vistancia Elementary
AZ 80 Taara Shastri Heinlein Madison REACH
AZ 80 Ammar Hashmi Johnson Paragon Science Academy
AZ 80 Rahma Mariam Johnson Paragon Science Academy
AZ 80 Sadaf Padshah Johnson Paragon Science Academy
AZ 80 Arya Reiland Johnson Paragon Science Academy
AZ 80 Sofia Rodriguez Johnson Paragon Science Academy
AZ 75 Blakely Nicholas Friday Desert Mountain Elementary
AZ 75 Alex Hung Chiou IQ Abacus Math & Language School
AZ 75 Subah suha Johnson Paragon Science Academy
AZ 75 Evan Grosso gaiypov Sonoran Science Academy Peoria
AZ 70 Jai Agrawal Chiou IQ Abacus Math & Language School
AZ 70 Harshil Avlani Chiou IQ Abacus Math & Language School
AZ 70 Malcolm Flynn Chiou IQ Abacus Math & Language School
AZ 70 Gavin Jablonsky Heinlein Madison REACH
AZ 70 Willem Wilson-Ellis Heinlein Madison REACH
AZ 70 Aimy Bui Johnson Paragon Science Academy
AZ 70 Aliya Khan Johnson Paragon Science Academy
AZ 70 Katelyn Powell Johnson Paragon Science Academy
AZ 70 Taryn Preis Johnson Paragon Science Academy
AZ 70 Quentin Stewart Johnson Paragon Science Academy
AZ 70 Matt Mulligan Esh Parkridge Elementary
AZ 70 Jordan Sterzinar Tischer San Tan Charter School
AZ 70 Carter Hunt Yee Vistancia Elementary
AZ 65 Matthew Dillion Friday Desert Mountain Elementary
AZ 65 Claire Calkins Heinlein Madison REACH
AZ 65 Quinn Cotter Heinlein Madison REACH
AZ 65 Jake Timone Heinlein Madison REACH
AZ 65 Aqeeb Alam Johnson Paragon Science Academy
AZ 65 Rylie Cunningham Esh Parkridge Elementary
AZ 65 SanTan K2 Tischer San Tan Charter School
AZ 65 Sanjana Tripuraneni Koleoglu Sonoran Science Academy - Ahwatukee
AZ 65 Kate Lum Lung Valladao St. Francis Xavier School
AZ 65 Alexa Becker Yee Vistancia Elementary
AZ 65 Jaden Newman Yee Vistancia Elementary
back to top
National Honor Roll: AR
State Score Student Name Team Leader School
AR 70 Grant Morehead Whittaker Hurricane Creek Elementary
AR 70 Daven Ross Broadway Salem Elementary
AR 70 Ayden Beaman Catlett Springhill Elementary School
AR 70 Jonah Wagner Catlett Springhill Elementary School
AR 65 Ben LeMaster Nanci R.E. Baker Elementary
AR 65 Julia Murray Catlett Springhill Elementary School
back to top
National Honor Roll: CA
State Score Student Name Team Leader School
CA 100 Maximilian Zapata ★ Zapata Zapata Home School
CA 95 Ryan Wang Srivatsa Bullis Charter School
CA 95 Andrew Kurgan Sewell Mirman School
CA 95 Luke Villarama Sewell Mirman School
CA 90 Aura Mukherjee Srivatsa Bullis Charter School
CA 90 Ethan Song Tang Golden Dragon Chinese Kung Fu & Culture Insti
CA 90 Karthikeya Khaderabad William Safari Kid
CA 85 Nikash Gupta Srivatsa Bullis Charter School
CA 85 Jonathan Xue Tang Golden Dragon Chinese Kung Fu & Culture Insti
CA 85 Prabhav Doma Ganesan Rainbow Math/IKIDZ
CA 85 Abhiram Pisipatti William Safari Kid
CA 85 Shubha Vajragiri William Safari Kid
CA 85 Bhadra Rupesh Ramaraj STEAM Ahead
CA 80 Brandon Ang Srivatsa Bullis Charter School
CA 80 Joshua Jin Tang Golden Dragon Chinese Kung Fu & Culture Insti
CA 80 Gabriel Eidelman Sewell Mirman School
CA 80 Matthew Zapata Zapata Zapata Home School
CA 75 AF03CK --- DAVIS Ashley Falls Elementary
CA 75 Anping Zhu Srivatsa Bullis Charter School
CA 75 Mercy Bourgeois Colyer Francis Parker Lower School
CA 75 Larry Wu Tang Golden Dragon Chinese Kung Fu & Culture Insti
CA 75 Vivian Ye Tang Golden Dragon Chinese Kung Fu & Culture Insti
CA 75 Matthew Zeng Tang Golden Dragon Chinese Kung Fu & Culture Insti
CA 75 Ashray Pamula Shah JEI Learning Center - San Ramon
CA 75 Nikhil Mathihalli A Neetu Tutoring Help
CA 75 Schuyler Chao-Land Achar Ocean Air Elementary
CA 75 Aashman Jain William Safari Kid
CA 75 Ved Vedere William Safari Kid
CA 75 Samikshaa Natarajan Shah Safari Kid S. De Anza
CA 75 Krishna Nathan Shah Safari Kid S. De Anza
CA 75 Sophia Guan Rood Sage Canyon School
CA 75 Ainsley Kaenel Rood Sage Canyon School
CA 75 Michael Lu Rood Sage Canyon School
CA 75 Sofia Verma Rood Sage Canyon School
CA 70 Justin PAN DAVIS Ashley Falls Elementary
CA 70 Thomas Jewett Srivatsa Bullis Charter School
CA 70 Duncan Colin Colyer Francis Parker Lower School
CA 70 Elizabeth Li Tang Golden Dragon Chinese Kung Fu & Culture Insti
CA 70 Leon Song Tang Golden Dragon Chinese Kung Fu & Culture Insti
CA 70 Ryan Dong Pan MathSeed
CA 70 Anya Murthy Pan MathSeed
CA 70 Student 10 Achar Ocean Air Elementary
CA 70 Advay Chatterji Ganesan Rainbow Math/IKIDZ
CA 70 Vishal Kasi William Safari Kid
CA 70 Abhinav Penagalapati William Safari Kid
CA 70 Sharva Prabhavalkar William Safari Kid
CA 65 Zachary Phillips Srivatsa Bullis Charter School
CA 65 Chase Thompson Srivatsa Bullis Charter School
CA 65 Noah Yun Srivatsa Bullis Charter School
CA 65 1 17 Brasie Circle View Elementary
CA 65 Kate Bergfeld Louie Crocker Riverside
CA 65 Steven Xiao Tang Golden Dragon Chinese Kung Fu & Culture Insti
CA 65 Shrihan Dash Menon Gurukulam School
CA 65 Nikitha Kerudi Menon Gurukulam School
CA 65 Sanjith Raman Menon Gurukulam School
CA 65 Shannon Cox Godoy Mammoth Elementary School
CA 65 Audrey Lim Pan MathSeed
CA 65 Medha Singamsetty A Neetu Tutoring Help
CA 65 Student 11 Achar Ocean Air Elementary
CA 65 Ravi Achar Achar Ocean Air Elementary
CA 65 Darren Pai Achar Ocean Air Elementary
CA 65 Edison Shen Achar Ocean Air Elementary
CA 65 Siddhi Adeshara Ganesan Rainbow Math/IKIDZ
CA 65 Rohan Iyer Ganesan Rainbow Math/IKIDZ
CA 65 Aditi Natarajan Ganesan Rainbow Math/IKIDZ
CA 65 Ashita Srinivasmurthy Ganesan Rainbow Math/IKIDZ
CA 65 Aryan Parekh William Safari Kid
CA 65 Maanav Shah William Safari Kid
CA 65 Arvin Sharma William Safari Kid
CA 65 Nicole Somin William Safari Kid
CA 65 Shraddha Vanaparthy William Safari Kid
CA 65 Ananya Jilla Shah Safari Kid S. De Anza
CA 65 Lucas Barron Rood Sage Canyon School
CA 65 Clayton DeMars Gaab Sonoma Country Day
back to top
National Honor Roll: CO
State Score Student Name Team Leader School
CO 90 Christina Conley Hartman Canon City Schools
CO 90 Carley Seufer Hartman Canon City Schools
CO 85 James (Luke) Epperson Hartman Canon City Schools
CO 85 Kellee Hale Hartman Canon City Schools
CO 85 Bryson Lee Chapman Soda Creek Elementary
CO 80 Henry Krieger Mercer Ashley Elementary
CO 80 Ben Monroe Hartman Canon City Schools
CO 80 Cannon Downs Quiett Flagstone Elementary
CO 75 Student 1 Hartman Canon City Schools
CO 75 Dylan Owens Hartman Canon City Schools
CO 75 Joey Hultgren Marquez Lafayette Elementary
CO 75 Jordan Schatz Marquez Lafayette Elementary
CO 75 Connor Frithsen Chapman Soda Creek Elementary
CO 70 Jonathan Estoll Lojko Escuela Bilingue Pioneer Elementary
CO 70 Wyatt Lunz Lojko Escuela Bilingue Pioneer Elementary
CO 70 Hayden Riddle McLeman Rocky Mountain Academy Evergreen
CO 70 Grey Barbier Chapman Soda Creek Elementary
CO 70 Alena Rossi Chapman Soda Creek Elementary
CO 65 Andrew Kilman Quiett Flagstone Elementary
CO 65 Zadie Guo Benavidez Fountain Int'l Magnet School
CO 65 Sam Breezly Marquez Lafayette Elementary
CO 65 Evan Santmyer Marquez Lafayette Elementary
CO 65 Silas Dik Karppinen Lone Pine Classical School
CO 65 Wren Capra Chapman Soda Creek Elementary
CO 65 Henry Magill Chapman Soda Creek Elementary
CO 65 Thomas Miller Chapman Soda Creek Elementary
CO 65 3g 3g Philo Summit Elementary
back to top
National Honor Roll: CT
State Score Student Name Team Leader School
CT 80 Jack Cross Cyr Fawn Hollow Elementary
CT 80 Benjamin Londono Cyr Fawn Hollow Elementary
CT 70 Nicholas Kurtz Lopez Middlebrook Elementary School
CT 70 Owen LeClerc Lopez Middlebrook Elementary School
CT 70 Ashley Colberg Schaefer Stepney Elementary School
CT 65 Jash Desai Lopez Middlebrook Elementary School
CT 65 Logan Jones Lopez Middlebrook Elementary School
CT 65 Willis Rondon Lopez Middlebrook Elementary School
CT 65 Lucas Cottrell Sampieri Monroe Elementary
CT 65 Sara Crespo Sampieri Monroe Elementary
CT 65 Colin Francisco Sampieri Monroe Elementary
CT 65 Harini Gosukonda Sampieri Monroe Elementary
CT 65 Sean Cammarano Schaefer Stepney Elementary School
CT 65 Sawyer Carlson Schaefer Stepney Elementary School
back to top
National Honor Roll: DE
State Score Student Name Team Leader School
DE 65 Simon Vazquez-Carr Smith Odyssey Charter School
DE 65 Student 301 Smith Odyssey Charter School
DE 65 Student 304 Smith Odyssey Charter School
back to top
National Honor Roll: FL
State Score Student Name Team Leader School
FL 85 E Gohari Sontag University School
FL 80 Talen Lazarus Fiorito Celebration K-8 School
FL 80 Hannah Swindell Fiorito Celebration K-8 School
FL 80 E Paresky Sontag University School
FL 75 Omar Vargas Shaw Thacker Avenue Elementary
FL 75 I Donahue Sontag University School
FL 70 Griffin Lowell Fiorito Celebration K-8 School
FL 65 Fuentes Karla Ravida Boggy Creek Elementary
FL 65 Hannah A Fiorito Celebration K-8 School
FL 65 Ella G Fiorito Celebration K-8 School
FL 65 Maurice herring Pallaria GrassyWaters Elementary
FL 65 Luke Nole KALE Julington Creek Elementary
FL 65 Carter Pascucci Guillaume Pleasant Hill Elementary
back to top
National Honor Roll: GA
State Score Student Name Team Leader School
GA 85 Peyton DeLoach Borders Mason Elementary
GA 80 Braeden Speer Sumner Kelly Mill Elementary
GA 80 Wyatt Stout Sumner Kelly Mill Elementary
GA 75 Jingxuan Shan Maher David C. Barrow Elementary School
GA 75 Braden Holloran Sumner Kelly Mill Elementary
GA 75 Shriya Manikonda Sumner Kelly Mill Elementary
GA 75 Arrth Mittal Sumner Kelly Mill Elementary
GA 70 Alice Adams Maher David C. Barrow Elementary School
GA 70 Yehyun Hong Maher David C. Barrow Elementary School
GA 70 Elizabeth Howell Maher David C. Barrow Elementary School
GA 70 Jordan Frank Cater Davis Academy
GA 70 Cole Fedorchuk Sumner Kelly Mill Elementary
GA 70 Liliana Gilbert Sumner Kelly Mill Elementary
GA 70 Anna Grace Hopkins Sumner Kelly Mill Elementary
GA 70 Cami Malone Sumner Kelly Mill Elementary
GA 70 Nate Stout Sumner Kelly Mill Elementary
GA 70 Nathaniel Ogilvie Borders Mason Elementary
GA 65 Vivian Hosier Martin Cornerstone Schools
GA 65 Avery Lipman Cater Davis Academy
GA 65 Alden Ross Cater Davis Academy
GA 65 Peyton Densmore Sumner Kelly Mill Elementary
GA 65 Megha Goddu Sumner Kelly Mill Elementary
GA 65 Anthony Zarzana Sumner Kelly Mill Elementary
GA 65 Rohan Bisht Borders Mason Elementary
GA 65 Daniel Kim Borders Mason Elementary
back to top
National Honor Roll: GU
State Score Student Name Team Leader School
GU 70 Kangsan Yoon McGrew Harvest Christian Academy
back to top
National Honor Roll: IL
State Score Student Name Team Leader School
IL 85 Adam Tang Howe Quest Academy
IL 80 Mustafa A Finan Glen Oaks
IL 80 Sharan Satish Howe Quest Academy
IL 80 Hunter Van Mersbergen Wattenbarger Thomas A Edison School
IL 75 Piotr Z Finan Glen Oaks
IL 75 Romy Clorfene Howe Quest Academy
IL 75 Rohan Ganeshan Howe Quest Academy
IL 75 Nicholas Gerage Howe Quest Academy
IL 75 Eddie Green Wattenbarger Thomas A Edison School
IL 75 Abdulrehman Munshi Wattenbarger Thomas A Edison School
IL 75 Wildcat 3.2 Stella Windsor Elementary School
IL 70 Will Rousseau Curry Fairview South
IL 70 Filip D Finan Glen Oaks
IL 70 Aiden 2 3B Check North Barrington School
IL 70 Jordan Leyva Maksymec Patton School
IL 70 Anatoliy Lynevych Cavus Science Academy of Chicago
IL 65 Natalie Chen Christianson Arnett C Lines Elementary
IL 65 Jacob Cyhaniuk Christianson Arnett C Lines Elementary
IL 65 Claudia B Finan Glen Oaks
IL 65 Dominik M Finan Glen Oaks
IL 65 Leo Kelly Clary Lotus School
IL 65 Dwij Bhatt Howe Quest Academy
IL 65 Reshma Kosaraju Howe Quest Academy
IL 65 Refia Caliskan Cavus Science Academy of Chicago
IL 65 Ayse Sahsivar Cavus Science Academy of Chicago
IL 65 Mihir Habib Wattenbarger Thomas A Edison School
back to top
National Honor Roll: IN
State Score Student Name Team Leader School
IN 85 Akshay Guttikonda Tormoehlen Sycamore School
IN 80 Michael Fryburg Tormoehlen Sycamore School
IN 80 Laurel Grandlund Tormoehlen Sycamore School
IN 75 TJ Cole Tormoehlen Sycamore School
IN 75 Aditi Dey Tormoehlen Sycamore School
IN 75 Dani Wei Tormoehlen Sycamore School
IN 70 Tom Severe Buchanan Prairie Heights Elementary
IN 70 Mikayla Barton Rugenstein Sugar Grove Elementary
IN 70 Cooper Grabow Tormoehlen Sycamore School
IN 70 Connor Koch Tormoehlen Sycamore School
IN 70 Rohan Shah Tormoehlen Sycamore School
IN 65 Dhanya Pathangi Rugenstein Sugar Grove Elementary
IN 65 Daniel Laufer Tormoehlen Sycamore School
back to top
National Honor Roll: IA
State Score Student Name Team Leader School
IA 90 STUDENT 1 Wolf Des Moines Public Schools-GT
IA 75 STUDENT 2 Wolf Des Moines Public Schools-GT
IA 75 Carson Bantz Berryhill West Elementary
IA 70 STUDENT 3 Wolf Des Moines Public Schools-GT
IA 70 Kyle Justason Berryhill West Elementary
IA 65 STUDENT 4 Wolf Des Moines Public Schools-GT
IA 65 STUDENT 5 Wolf Des Moines Public Schools-GT
IA 65 STUDENT 6 Wolf Des Moines Public Schools-GT
IA 65 Drew Beatty Berryhill West Elementary
IA 65 Ryan Goldenstein Berryhill West Elementary
IA 65 Jeffrey Huffman Berryhill West Elementary
IA 65 Lucas Williamson Berryhill West Elementary
IA 65 Rianne Eubanks Speer Westfield Elementary
IA 65 Lexi Sennett Speer Westfield Elementary
IA 65 Ruby Steger Speer Westfield Elementary
IA 65 Adrian Tran Speer Westfield Elementary
back to top
National Honor Roll: KS
State Score Student Name Team Leader School
KS 85 Thrisha Kalpatthi Hansen Mission Trail Elementary School
KS 80 Quinten Schafer Hansen Mission Trail Elementary School
KS 75 Myles Witteborg Hansen Mission Trail Elementary School
KS 70 Gavin MacIvor Hansen Mission Trail Elementary School
KS 65 Jacob Bush Mellon Lincoln Elementary
KS 65 Brooks Craig Mellon Lincoln Elementary
KS 65 Brody Hayes Mellon Lincoln Elementary
back to top
National Honor Roll: KY
State Score Student Name Team Leader School
KY 75 Brady Parke Melvin New Haven
KY 70 Swetha Senthilnathan Mattingly Fern Creek Elementary
KY 65 William Blanchard Melvin New Haven
KY 65 Diego Hoenderkamp Melvin New Haven
KY 65 JD Kelly Melvin New Haven
KY 65 student01 student01 Melvin New Haven
back to top
National Honor Roll: LA
State Score Student Name Team Leader School
LA 70 Tucker LaTour Graham LSU University Lab School
LA 65 Kathy Hu Ayres LSU Lab School
LA 65 Cooper May Dornier LSU Laboratory School
back to top
National Honor Roll: ME
State Score Student Name Team Leader School
ME 85 Trenton Fairview-3 Dostie Fairview
ME 70 Madilyn Park -3 Dostie Fairview
back to top
National Honor Roll: MD
State Score Student Name Team Leader School
MD 85 Adin Halbfinger Levisohn Berman Hebrew Academy
MD 80 Vachtangi Kaishauri Kalandiya The Academy of Georgian Heritage
MD 75 Neel Bhattacharyya Lalgudi RioScholar
MD 75 Michael Wang Lalgudi RioScholar
MD 75 Nicholas Gigineishvili Kalandiya The Academy of Georgian Heritage
MD 70 Tamar Dahan Levisohn Berman Hebrew Academy
MD 70 Dhruv Das Lalgudi RioScholar
MD 70 Rishi Iyer Lalgudi RioScholar
MD 70 Naeha Muralikrishnan Lalgudi RioScholar
MD 65 Rena Katz Levisohn Berman Hebrew Academy
MD 65 Christopher Moore Kalandiya The Academy of Georgian Heritage
back to top
National Honor Roll: MA
State Score Student Name Team Leader School
MA 85 robinson sofie corbiere The Meadowbrook School of Weston
MA 80 Mirai Nishioka Farb-Johnson Acera School
MA 75 payson salyer corbiere The Meadowbrook School of Weston
MA 75 henry white corbiere The Meadowbrook School of Weston
MA 70 Student 09 Farb-Johnson Acera School
MA 70 Charlotte Lokere Farb-Johnson Acera School
MA 70 Miriam Lubashev Farb-Johnson Acera School
MA 70 Rishi Toke Serebrennikov MathAltitude School of Mathematics
MA 70 kaitlyn cappillo corbiere The Meadowbrook School of Weston
MA 70 liam foley corbiere The Meadowbrook School of Weston
MA 70 lochlan seth corbiere The Meadowbrook School of Weston
MA 70 milla vuolteenaho corbiere The Meadowbrook School of Weston
MA 65 Student 02 Farb-Johnson Acera School
MA 65 Student 08 Farb-Johnson Acera School
MA 65 Student 11 Farb-Johnson Acera School
MA 65 Rowan Dunkerley Klatz Hilltown Cooperative Charter Public School
MA 65 Tanvi Venkata Serebrennikov MathAltitude School of Mathematics
MA 65 tess bartel corbiere The Meadowbrook School of Weston
MA 65 thatcher brown corbiere The Meadowbrook School of Weston
back to top
National Honor Roll: MO
State Score Student Name Team Leader School
MO 90 Kayla Thompson West Park Hill School - Bridges
MO 85 Mason Shank Taylor Espy Elementary
MO 85 Alex Thomason Taylor Espy Elementary
MO 85 Jonathan Turner Taylor Espy Elementary
MO 80 student 3-42 Clement Kennard CJA Elementary
MO 80 student 3-63 Clement Kennard CJA Elementary
MO 80 Austin Felton West Park Hill School - Bridges
MO 75 Brett Moore Taylor Espy Elementary
MO 75 student 3-21 Clement Kennard CJA Elementary
MO 75 student 3-38 Clement Kennard CJA Elementary
MO 75 student 3-39 Clement Kennard CJA Elementary
MO 75 student 3-45 Clement Kennard CJA Elementary
MO 75 lucy heidenry Clement Kennard CJA Elementary
MO 75 student 04 West Park Hill School - Bridges
MO 75 Max Casey West Park Hill School - Bridges
MO 70 Conner Kramp Taylor Espy Elementary
MO 70 Paige Pearcy Taylor Espy Elementary
MO 70 student 3-69 Clement Kennard CJA Elementary
MO 70 zukai abuduwasiti Clement Kennard CJA Elementary
MO 70 joshua keoshekerian Clement Kennard CJA Elementary
MO 70 Casey Auten West Park Hill School - Bridges
MO 70 Rand Jones West Park Hill School - Bridges
MO 70 Alex Masoner West Park Hill School - Bridges
MO 70 Joshua Nicholas West Park Hill School - Bridges
MO 70 Cooper Robke West Park Hill School - Bridges
MO 65 Selina Borland Taylor Espy Elementary
MO 65 Connor Calfy Taylor Espy Elementary
MO 65 student 3-28 Clement Kennard CJA Elementary
MO 65 student 3-30 Clement Kennard CJA Elementary
MO 65 student 3-44 Clement Kennard CJA Elementary
MO 65 student 3-59 Clement Kennard CJA Elementary
MO 65 student 3-64 Clement Kennard CJA Elementary
MO 65 Adam Carter West Park Hill School - Bridges
MO 65 Averi Cochran West Park Hill School - Bridges
MO 65 Joshua Fales West Park Hill School - Bridges
MO 65 Tennyson Gorman West Park Hill School - Bridges
MO 65 Julia Henry West Park Hill School - Bridges
MO 65 McKelvey McDaniel West Park Hill School - Bridges
MO 65 Roman Ross West Park Hill School - Bridges
MO 65 Andrew Spade West Park Hill School - Bridges
back to top
National Honor Roll: NV
State Score Student Name Team Leader School
NV 80 Vanita Indrakumar Lindstrum Coral Academy of Science Las Vegas (Windmill
NV 80 Parth Joshi Lindstrum Coral Academy of Science Las Vegas (Windmill
NV 75 M A Lindstrum Coral Academy of Science Las Vegas (Windmill
NV 75 Aashrith Chejerla Lindstrum Coral Academy of Science Las Vegas (Windmill
NV 75 Amanda Collier Lindstrum Coral Academy of Science Las Vegas (Windmill
NV 75 Ashritha Kalakuntla Lindstrum Coral Academy of Science Las Vegas (Windmill
NV 75 Aleena Khalid Lindstrum Coral Academy of Science Las Vegas (Windmill
NV 75 Kristine Pagaduan Lindstrum Coral Academy of Science Las Vegas (Windmill
NV 70 Sanjeev Chundu Lindstrum Coral Academy of Science Las Vegas (Windmill
NV 70 Brody Koehler Lindstrum Coral Academy of Science Las Vegas (Windmill
NV 70 Ethan Le Lindstrum Coral Academy of Science Las Vegas (Windmill
NV 65 Diva Saxena Lindstrum Coral Academy of Science Las Vegas (Windmill
back to top
National Honor Roll: NJ
State Score Student Name Team Leader School
NJ 90 Tyler Fengya Tasoulas The Learning Center
NJ 85 Hongwoo Choi Lee NJ Academy
NJ 80 Emily Lan Porowski Campbell Elementary School
NJ 75 Erin Hart Porowski Campbell Elementary School
NJ 75 Ryan Timko Porowski Campbell Elementary School
NJ 75 Josh David Fensch-Ungvarsky Monroe Township Elementary
NJ 75 Tanvi Tewary Lee NJ Academy
NJ 70 Alyssa Tay Porowski Campbell Elementary School
NJ 70 Paul Miller Fensch-Ungvarsky Monroe Township Elementary
NJ 65 Thomas Dickey Porowski Campbell Elementary School
NJ 65 Thomas Fowler Fensch-Ungvarsky Monroe Township Elementary
NJ 65 Temi J Fensch-Ungvarsky Monroe Township Elementary
NJ 65 Dillon Pfeffer Fensch-Ungvarsky Monroe Township Elementary
NJ 65 Charles Archbald Schumacher Newell Elementary School
NJ 65 kay Considine Lee NJ Academy
back to top
National Honor Roll: NY
State Score Student Name Team Leader School
NY 95 Gavin Kim Fonzo Buckley Country Day School
NY 80 Tristan Ge Jacobs PS334 Anderson School
NY 80 Samuel Li Jacobs PS334 Anderson School
NY 80 CJ Pasbjerg Jacobs PS334 Anderson School
NY 80 Julia Paskhaver Jacobs PS334 Anderson School
NY 75 David He White Gardner Road
NY 75 Julian      Benelli    Jacobs PS334 Anderson School
NY 70 Zoe Chinda Peters Charles Campagne
NY 70 Ashwin Senawiratne White Gardner Road
NY 70 Zachary Fleesler Jacobs PS334 Anderson School
NY 70 Michelle Mei Jacobs PS334 Anderson School
NY 70 Evander Platt Jacobs PS334 Anderson School
NY 70 Declan Rusk Jacobs PS334 Anderson School
NY 65 Nathan Zhou White Gardner Road
NY 65 Adam      Drevitch   Jacobs PS334 Anderson School
NY 65 Ocean Meshulam Jacobs PS334 Anderson School
back to top
National Honor Roll: NC
State Score Student Name Team Leader School
NC 90 Arnav Gupta Yigit Triangle Math and Science Academy
NC 85 Ellis Charles Yigit Triangle Math and Science Academy
NC 75 Kaleyanna Schmidt Rinaldi The Oakwood School
NC 70 Lily Houston Cabaniss Coltrane-Webb Elementary
NC 70 Nathan Potter Rinaldi The Oakwood School
NC 70 Sushma Dasari Yigit Triangle Math and Science Academy
NC 70 Conner De Haro Yigit Triangle Math and Science Academy
NC 70 Ethan He Yigit Triangle Math and Science Academy
NC 70 Andrew Li Yigit Triangle Math and Science Academy
NC 65 P B3 Church Caldwell Academy
NC 65 Evan Ernst Cabaniss Coltrane-Webb Elementary
NC 65 Amelia Sexton Cabaniss Coltrane-Webb Elementary
NC 65 Geethika Venkataraman Cabaniss Coltrane-Webb Elementary
NC 65 Alderman One Brown Durant Road Elementary School
NC 65 Harry Three Brown Durant Road Elementary School
NC 65 Corrody Two Brown Durant Road Elementary School
NC 65 Harry Two Brown Durant Road Elementary School
NC 65 William Doumaux Rinaldi The Oakwood School
NC 65 Camille Saverino Rinaldi The Oakwood School
NC 65 Joseph Wan Yigit Triangle Math and Science Academy
back to top
National Honor Roll: OH
State Score Student Name Team Leader School
OH 85 Brooke Barnes Ramsay Nordonia Hills City Schools
OH 85 Sarah Hinterlong Ramsay Nordonia Hills City Schools
OH 80 Carter Fleming Sprau Birchwood School
OH 80 Michael Klasa Kreps Lincoln Elementary
OH 80 Johnny Tsilimos Ramsay Nordonia Hills City Schools
OH 75 Andrew Dieringer Knopp Freedom Elementary
OH 75 Phineas Thompson Kreps Lincoln Elementary
OH 75 Mason Cormier Ramsay Nordonia Hills City Schools
OH 75 Ella Davarpanah Ramsay Nordonia Hills City Schools
OH 75 Samantha Stutler Ramsay Nordonia Hills City Schools
OH 75 Blake Furnish Fulmer Woodland Elementary
OH 75 Matthew Steinke Fulmer Woodland Elementary
OH 70 James Mamone Sprau Birchwood School
OH 70 Amanda Amantea Silvestro Brook Park Memorial
OH 70 W. G. Wagner Clermont County STEM Center
OH 70 Max Lenhoff Knopp Freedom Elementary
OH 70 Emily Spielman Knopp Freedom Elementary
OH 70 Jana Evans Kreps Lincoln Elementary
OH 70 Bailey Chapman Ramsay Nordonia Hills City Schools
OH 70 Kyla Geiger Ramsay Nordonia Hills City Schools
OH 70 Mackenzie Jin Ramsay Nordonia Hills City Schools
OH 70 Kole Schrekengost Ramsay Nordonia Hills City Schools
OH 70 Chase Tsilimos Ramsay Nordonia Hills City Schools
OH 70 Madison Price Fulmer Woodland Elementary
OH 65 Leah Sanitato Sprau Birchwood School
OH 65 Quinn DiCillo Silvestro Brook Park Memorial
OH 65 N. B. Wagner Clermont County STEM Center
OH 65 Lance Green, Jr. Knopp Freedom Elementary
OH 65 Leah Tonathy Knopp Freedom Elementary
OH 65 Aiden Bulanda Ramsay Nordonia Hills City Schools
OH 65 Arianna DiBiase Ramsay Nordonia Hills City Schools
OH 65 Evan Tsilimos Ramsay Nordonia Hills City Schools
OH 65 Alex Wiles Fulmer Woodland Elementary
back to top
National Honor Roll: OK
State Score Student Name Team Leader School
OK 75 Jason Baker Keester Jenks East Elementary
OK 75 Tyler Easter Keester Jenks East Elementary
OK 70 Hailey Berry Meinert Hobart Elementary
OK 70 Gabrielle Gamez Meinert Hobart Elementary
OK 70 Kristopher Chong Keester Jenks East Elementary
OK 65 Simon King Keester Jenks East Elementary
OK 65 Sarah Loehrke Keester Jenks East Elementary
OK 65 Peter Maud Keester Jenks East Elementary
OK 65 Owen Williams Keester Jenks East Elementary
back to top
National Honor Roll: PA
State Score Student Name Team Leader School
PA 75 Angelia S Reardon Mary, Mother of the Redeemer School
back to top
National Honor Roll: TX
State Score Student Name Team Leader School
TX 85 Julian Villamar Bily Merriman Park Elementary
TX 85 Student One Lane Southwood Valley Elementary
TX 85 Peyton Cobb Burchette Zwink Elementary
TX 85 Muneeba Ehtesham Burchette Zwink Elementary
TX 85 Noah Richhart Burchette Zwink Elementary
TX 80 T T Baxter Hart Elementary
TX 80 Sohum Sukhatankar Kuneman Puster/Lovejoy Elementary
TX 80 Maureen Cave Burchette Zwink Elementary
TX 80 Tyler Chadwick Burchette Zwink Elementary
TX 80 Austin Hayes Burchette Zwink Elementary
TX 80 Alexa Phuong Burchette Zwink Elementary
TX 75 Student01 Student01 Mojares Bernshausen Elementary
TX 75 Chirag Maheshwari Vanravenstein Harmony School of Excellence
TX 75 Max Jenson Bily Merriman Park Elementary
TX 75 Bennett Beam Boone Northampton Elementary
TX 75 Jonah Vuong Kuneman Puster/Lovejoy Elementary
TX 75 Gideon Ong Lane Southwood Valley Elementary
TX 75 Joshua F Eng Willow Creek Elementary
TX 75 Erik M Eng Willow Creek Elementary
TX 75 Devyn Noerger Burchette Zwink Elementary
TX 70 Jayson Rosales Vanravenstein Harmony School of Excellence
TX 70 Sofia Ortiz Kollar John Paul II Catholic School
TX 70 Varun Ravilla Timmerman Lakeside Elementary
TX 70 Myles Beard Kuneman Puster/Lovejoy Elementary
TX 70 Graham McAdams Lane Southwood Valley Elementary
TX 70 Braxton White Lane Southwood Valley Elementary
TX 70 Erin Farias Burchette Zwink Elementary
TX 70 Thong Nguyen Burchette Zwink Elementary
TX 70 Paulo Rodriguez Burchette Zwink Elementary
TX 65 Smruthi Garlapati Vanravenstein Harmony School of Excellence
TX 65 Afifah Jeewa Vanravenstein Harmony School of Excellence
TX 65 Eesha Nair Vanravenstein Harmony School of Excellence
TX 65 R F Baxter Hart Elementary
TX 65 L w Baxter Hart Elementary
TX 65 Lizzie DeGeeter Kollar John Paul II Catholic School
TX 65 Olivia Etri Bily Merriman Park Elementary
TX 65 Ahmad Shaikh Kuneman Puster/Lovejoy Elementary
TX 65 Gene C Eng Willow Creek Elementary
TX 65 Saif Hamad Burchette Zwink Elementary
TX 65 Grace Skinner Burchette Zwink Elementary
TX 65 Tamya Smith Burchette Zwink Elementary
TX 65 Kristina Tolman Burchette Zwink Elementary
back to top
National Honor Roll: UT
State Score Student Name Team Leader School
UT 65 Student 5 Dahlkamp Weilenmann School of Discovery
UT 65 Sydney Byrne Dahlkamp Weilenmann School of Discovery
UT 65 Kate Cheng Dahlkamp Weilenmann School of Discovery
back to top
National Honor Roll: VA
State Score Student Name Team Leader School
VA 100 LFS Rao ★ Vij Learning Fun School
VA 100 LFS Sil ★ Vij Learning Fun School
VA 100 LFS Singhal ★ Vij Learning Fun School
VA 95 Kedar Prasad Tress Greenbriar West Elementary School
VA 90 Pranav Kuppa Tress Greenbriar West Elementary School
VA 90 LFS Maddipatla Vij Learning Fun School
VA 90 LFS Siddhi Vij Learning Fun School
VA 85 Liya Huang Tress Greenbriar West Elementary School
VA 85 LFS Gottumukkala Vij Learning Fun School
VA 85 LFS Malhotra Vij Learning Fun School
VA 80 Vishana Bhaskaran Tress Greenbriar West Elementary School
VA 80 LFS Gudiseva Vij Learning Fun School
VA 80 LFS Yalamanchili Vij Learning Fun School
VA 75 Liam McGovern Hawk Byrd Elementary School
VA 75 Tony Lin Tress Greenbriar West Elementary School
VA 75 Shriya Sahu Tress Greenbriar West Elementary School
VA 75 Siddhi Surawkar Tress Greenbriar West Elementary School
VA 70 Kathryn Gonzalez Zombro Frederick Douglass Elementary
VA 70 Kaitlyn Tarry Tress Greenbriar West Elementary School
VA 70 LFS Ghosh Vij Learning Fun School
VA 70 LFS Malik Vij Learning Fun School
VA 70 LFS Thuramalla Vij Learning Fun School
VA 70 Olivia Cupps Constantino Virginia Ave Charlotte DeHart Elementary
VA 70 Colton Forshee Constantino Virginia Ave Charlotte DeHart Elementary
VA 70 Mythili Veshala Upadhye Wish2Excel
VA 65 Isabella Beatty Hawk Byrd Elementary School
VA 65 JJ Pratt Adkins Glade Hill Elementary
VA 65 Aiden Bunge Brown Goochland Elementary School
VA 65 Ryan Dadoo Tress Greenbriar West Elementary School
VA 65 Advaith Gajullapally Tress Greenbriar West Elementary School
VA 65 Navya Mandava Tress Greenbriar West Elementary School
VA 65 Arnav Nanduri Tress Greenbriar West Elementary School
VA 65 Saugat Parajuli Tress Greenbriar West Elementary School
VA 65 Arvind Ragunathan Tress Greenbriar West Elementary School
VA 65 James Tress Tress Greenbriar West Elementary School
VA 65 STUDENT ST Ball Hardy Elementary
VA 65 Meredith Lineweaver Svoboda John Kerr Elementary School
VA 65 Nivika Gandhi Upadhye Wish2Excel
back to top
National Honor Roll: WA
State Score Student Name Team Leader School
WA 85 Divij As Sarwono Ellipsis Academy
WA 85 Rohan Patri Sarwono Ellipsis Academy
WA 85 Michael Sheng Sarwono Ellipsis Academy
WA 80 Ayush Agrawal Sarwono Ellipsis Academy
WA 80 Shruti Badrish Sarwono Ellipsis Academy
WA 80 Aavna Chowdhary Sarwono Ellipsis Academy
WA 80 Di Mao Sarwono Ellipsis Academy
WA 80 Oviya Ramesh Sarwono Ellipsis Academy
WA 80 Aadhav Saravanan Sarwono Ellipsis Academy
WA 80 Lucas Tang Sarwono Ellipsis Academy
WA 75 Dhruv A. Pavicevic Archimedes
WA 75 Aylin O. Pavicevic Archimedes
WA 75 Bryant 7 Peng Bryant Elementary
WA 75 Bodie Thomas Campbell Carpe Diem Primary School
WA 75 Aparna P Iyer Sarwono Ellipsis Academy
WA 75 William Miller Nelson Franklin Elementary School
WA 75 Katie Thornton Morgan Image Elementary
WA 70 Kanav A. Pavicevic Archimedes
WA 70 Rajit J. Pavicevic Archimedes
WA 70 Sthavir S. Pavicevic Archimedes
WA 70 Bryant 10 Peng Bryant Elementary
WA 70 Bryant 3 Peng Bryant Elementary
WA 70 Bryant 4 Peng Bryant Elementary
WA 70 Dhruv Darbha Sarwono Ellipsis Academy
WA 70 Neha Mahesh Sarwono Ellipsis Academy
WA 70 Sitara S Putrevu Sarwono Ellipsis Academy
WA 70 Katelyn Evans Morgan Image Elementary
WA 70 Jack Ormson Morgan Image Elementary
WA 70 Connor Taylor Morgan Image Elementary
WA 65 Bryant 15 Peng Bryant Elementary
WA 65 Ivy Staczek Campbell Carpe Diem Primary School
WA 65 Sage Sweet Campbell Carpe Diem Primary School
WA 65 Nishita Bhakar Sarwono Ellipsis Academy
WA 65 Amanda Wu Sarwono Ellipsis Academy
WA 65 Kyralise Brennan Brennan Horace Mann Elementary
back to top
National Honor Roll: WV
State Score Student Name Team Leader School
WV 70 Nolan Babcock Samples Lakewood Elementary
back to top
National Honor Roll: WI
State Score Student Name Team Leader School
WI 100 Sonja Mau ★ Zaletel Kimberly Elementary Schools
WI 100 Lucas Puls ★ Zaletel Kimberly Elementary Schools
WI 100 Alex Vander Loop ★ Zaletel Kimberly Elementary Schools
WI 95 Grady Bain Zaletel Kimberly Elementary Schools
WI 95 Brady Koester Zaletel Kimberly Elementary Schools
WI 95 Camptell Piette Zaletel Kimberly Elementary Schools
WI 90 Abby Lom Zaletel Kimberly Elementary Schools
WI 90 Riley Matz Zaletel Kimberly Elementary Schools
WI 90 Logan Salzmann Zaletel Kimberly Elementary Schools
WI 90 Eli Wenig Zaletel Kimberly Elementary Schools
WI 90 Anay Bansal Held Richmond School
WI 85 Lance Doering Zaletel Kimberly Elementary Schools
WI 85 Ryan Middleton Zaletel Kimberly Elementary Schools
WI 85 Clara Myers Zaletel Kimberly Elementary Schools
WI 85 James-Lee Spaulding Zaletel Kimberly Elementary Schools
WI 85 Shira Gui Held Richmond School
WI 80 Caiden Haynes Zaletel Kimberly Elementary Schools
WI 80 Sam McGivern Zaletel Kimberly Elementary Schools
WI 80 Shriya Katta Hudson Orchard Lane
WI 80 Taylor Thimmesch Held Richmond School
WI 75 Tanner Ricks Morris Kennedy Elementary
WI 75 Mason R Egan McLane Elementary
WI 75 Arnav Gupta Held Richmond School
WI 75 Mina Schmidt Lowe Roosevelt Elementary
WI 70 Alex Gramza Cain Green Tree Elementary
WI 70 Cole Kohnke Cain Green Tree Elementary
WI 70 Mimi El Khatib Morris Kennedy Elementary
WI 70 Taryn Poland Morris Kennedy Elementary
WI 70 Tyler Davis Held Richmond School
WI 70 Abby Hendricks Held Richmond School
WI 70 Brenden Wesson Lowe Roosevelt Elementary
WI 70 A Fauska Taylor Rosendale School
WI 70 Gavin Forest Richard Sunrise Elementary School
WI 65 Carsen M.A Irey Adams-Friendship
WI 65 Jonjay Arreazola Morris Kennedy Elementary
WI 65 Kevin Duong Morris Kennedy Elementary
WI 65 Nathan Kubiak Morris Kennedy Elementary
WI 65 Michael Zink Morris Kennedy Elementary
WI 65 Domnick Ellis Kratz Madison Elementary
WI 65 student3 student3 Kratz Madison Elementary
WI 65 Zach Visgar Kratz Madison Elementary
WI 65 Braden Weber Kratz Madison Elementary
WI 65 Avery M Egan McLane Elementary
WI 65 Karsyn Bauman Johnson MPES / Quest
WI 65 Linus Rachuba Johnson MPES / Quest
WI 65 Hatfield Traeger Johnson MPES / Quest
WI 65 Rebecca Theraniyil Hudson Orchard Lane
WI 65 Isaac G Miller Oregon School District
WI 65 Kallie H. Miller Oregon School District
WI 65 Ella P. Miller Oregon School District
WI 65 Alex T Miller Oregon School District
WI 65 Gaurav Saluja Held Richmond School
WI 65 Tyler Long Lowe Roosevelt Elementary
back to top

 

 

 

 

 

Questions? Email info@noetic-learning.com

3