NLMC Fall 2012 National Honor Roll

Grade 2 | Grade 3 | Grade 4 | Grade 5 | Grade 6

Click here to go to National Honorable Mention List

Go To States: [AL] [AR] [AZ] [CA] [CO] [CT] [DE] [FL] [GA] [IA] [IL] [IN] [KS] [KY] [LA] [MD] [MI] [MO] [NC] [NE] [NJ] [NY] [OH] [OK] [OR] [PA] [TN] [TX] [UT] [VA] [VT] [WA] [WI]

State Score Student Name  Team Leader School
AR
AR 75 Addison Moss Halsted Harrison Public Schools
AR 75 Jackson Parker Halsted Harrison Public Schools
AR 75 Lauren Armstrong Halsted Harrison Public Schools
AZ
AZ 100 Megan Davi Campbell San Tan Learning Center
AZ 95 Arun Moorthy Mensing Sonoran Sky Elementary
AZ 95 Ritvik Rallapalli Mensing Sonoran Sky Elementary
AZ 90 Aadarsh Jasthi Mensing Sonoran Sky Elementary
AZ 90 2103 2103 Tischer Paragon Science Academy
AZ 90 Tristan Clarke Mensing Sonoran Sky Elementary
AZ 90 Anthony Meng Mensing Sonoran Sky Elementary
AZ 90 Nandita Shankar Mensing Sonoran Sky Elementary
AZ 90 Aidan Press Lambie REACH Program at Camelview
AZ 90 Aiken Ssennya Lambie REACH Program at Camelview
AZ 90 Noah Sosinsky Mensing Sonoran Sky Elementary
AZ 90 Colin Granger Mensing Sonoran Sky Elementary
AZ 90 Sunny Zhu Mensing Sonoran Sky Elementary
AZ 90 Shankar Chakkera Mensing Sonoran Sky Elementary
AZ 85 Nicholas Finley Campbell San Tan Learning Center
AZ 85 Rachana Gurudu Mensing Sonoran Sky Elementary
AZ 85 Grant Cernohous Yee Vistancia Elementary
AZ 85 Dennis Maxwell Keith Tischer Paragon Science Academy
AZ 85 Ethan Kur Mensing Sonoran Sky Elementary
AZ 85 Charlie Palmer Lambie REACH Program at Camelview
AZ 85 Tvisha Vijayakumar Mensing Sonoran Sky Elementary
AZ 85 NagaSriya Ramisetty Mensing Sonoran Sky Elementary
AZ 85 Calista Wilk Mensing Sonoran Sky Elementary
AZ 85 Shayan Mazhar Tischer Paragon Science Academy
AZ 80 Emily S Mooroian Litchfield
AZ 80 Brady Kenney Campbell San Tan Learning Center
AZ 80 Kyle Cunanan Lambie REACH Program at Camelview
AZ 80 Arun Barath Vijay Sankar Tischer Paragon Science Academy
AZ 75 2104 2104 Tischer Paragon Science Academy
AZ 75 Rishik Puranam Mensing Sonoran Sky Elementary
AZ 75 Vivek Krishnan Mensing Sonoran Sky Elementary
AZ 75 McKinley Schrage Yee Vistancia Elementary
AZ 75 Tyler Gustavson Campbell San Tan Learning Center
CA
CA 95 Shirley Xu Xiao Great China Academy
CA 95 Amy Feng Cala After School Learning Tree
CA 90 Matthew Bhattacharya Allen Bullis Charter School
CA 85 Grace Li Cala After School Learning Tree
CA 80 Raymond Zhang Xiao Great China Academy
CA 80 Anders Hwang Allen Bullis Charter School
CA 80 Cindy Gao Cala After School Learning Tree
CA 80 Reid Carolan Allen Bullis Charter School
CA 80 Nathanial Joffe Allen Bullis Charter School
CA 80 Kelly Yang Allen Bullis Charter School
CA 75 Kevin Xue Cala After School Learning Tree
CA 75 Nicole Collard Allen Bullis Charter School
CA 75 Jonathan Deng Cala After School Learning Tree
CA 75 Justin Chen Cala After School Learning Tree
CA 75 Kyle Villeponteau Vaughn Ashley Falls Elementary
CA 75 Rowan Simoni Gaab Sonoma Country Day
CA 75 Nick Pfendler Gaab Sonoma Country Day
CO
CO 85 Braeden Harris Schrock Cheraw School   
CO 85 Sari Schrock Schrock Cheraw School   
CO 85 Kalvin Winder Radford Flagstone Elementary
CO 80 Tobby Langston Schrock Cheraw School   
CO 80 Marina Tinari Radford Flagstone Elementary
CO 75 Regan Stoker Schrock Cheraw School   
CO 75 Laura Hernandez Schrock Cheraw School   
CO 75 Jasiel Barraza Schrock Cheraw School   
CT
CT 80 Nicholas Hancox Sampieri Monroe Elementary
CT 80 Andrew Flynn Schaefer Stepney Elementary School
CT 75 Siddharth Pamulapati Schaefer Stepney Elementary School
CT 75 Hannah Dayton Cyr Fawn Hollow Elementary
CT 75 Molly Halliday Schaefer Stepney Elementary School
DE
DE 75 Alyssa Cutrona McNutt Odyssey Charter School
DE 75 Samantha Good McNutt Odyssey Charter School
DE 75 Grayson Donohue McNutt Odyssey Charter School
FL
FL 100 Carryn Petrie Graulich Discovery Academy
FL 95 Jacob Remillard Graulich Discovery Academy
FL 90 Marrisa Ingels Graulich Discovery Academy
FL 90 Luke Barley Griggers Hickory Tree Elementary
FL 85 Allyson Dannemiller Graulich Discovery Academy
FL 85 Regena Arnold Graulich Discovery Academy
FL 80 Carlos Banegas Ravida Boggy Creek Elementary
FL 80 Raven Henry Graulich Discovery Academy
FL 80 Foster Searcy Archambeau Celebration K-8 School
FL 75 Ameer Ahmad Abunabaa Bender Pleasant Hill Elementary
FL 75 Trent Murtha Archambeau Celebration K-8 School
FL 75 John Noyes Archambeau Celebration K-8 School
FL 75 Elizabeth Greenless Archambeau Celebration K-8 School
FL 75 Student 1 Graulich Discovery Academy
FL 75 Jessica Callaghan Archambeau Celebration K-8 School
IA
IA 95 student 21 Wolf Des Moines Public Schools-GT
IA 85 student 22 Wolf Des Moines Public Schools-GT
IA 80 student 25 Wolf Des Moines Public Schools-GT
IA 80 student 24 Wolf Des Moines Public Schools-GT
IA 80 student 23 Wolf Des Moines Public Schools-GT
IA 80 Sydney Schwartz Rawlins East Elementary
IA 75 student 26 Wolf Des Moines Public Schools-GT
IA 75 Matt Student Rawlins East Elementary
IA 75 student 27 Wolf Des Moines Public Schools-GT
IL
IL 90 Spencer George Ortony Quest Academy
IL 90 Mihir Putcha Ortony Quest Academy
IL 85 Henry Fleck Curry Fairview South
IL 80 Maya Mitckess Ortony Quest Academy
IL 80 Evan Howe Ortony Quest Academy
IL 75 Aaron Howe Ortony Quest Academy
IL 75 Meera Khare Ortony Quest Academy
IL 75 Deven Carse Ortony Quest Academy
IN
IN 90 Tanay Acharya Tormoehlen Sycamore School
IN 90 Student 06 Artis Ouabache Elementary
IN 90 Isabel Hargrove Tormoehlen Sycamore School
IN 85 Fritz Henderson Tormoehlen Sycamore School
IN 85 Julia Thompson Tormoehlen Sycamore School
IN 85 Charlotte Thompson Tormoehlen Sycamore School
IN 80 Kate McDonald Tormoehlen Sycamore School
IN 80 Samuel Updike Buchanan Prairie Heights Elementary
IN 80 Ella Chapman Myers St. Mary's Greensburg
IN 80 Karl Wang Tormoehlen Sycamore School
IN 80 Conner Keesler Buchanan Prairie Heights Elementary
IN 80 Alfonzo Gallanosa Tormoehlen Sycamore School
IN 80 Haynes Whorley Tormoehlen Sycamore School
IN 80 Ava Cabellon Tormoehlen Sycamore School
IN 75 Elise Rue Tormoehlen Sycamore School
IN 75 Benjamin Pollack-Milgate Tormoehlen Sycamore School
IN 75 Rachel Hoke Robertson Hope Elementary
IN 75 Ryan Gorrell Myers St. Mary's Greensburg
IN 75 Grace Hendry Tormoehlen Sycamore School
IN 75 Phillip Sheets Buchanan Prairie Heights Elementary
IN 75 Trista Freeman Artis Ouabache Elementary
IN 75 Georgia Bott Tormoehlen Sycamore School
KS
KS 90 Nathan Bronson Hansen Mission Trail Elementary School
KS 80 Tommy Gaffney Hansen Mission Trail Elementary School
KS 75 David Stutz Hansen Mission Trail Elementary School
KS 75 Michael Mayo Hansen Mission Trail Elementary School
KY
KY 80 Kathryn McLagan Melvin New Haven
KY 80 Dawson Keith Melvin New Haven
KY 75 Amber White Melvin New Haven
KY 75 Ava Stich Melvin New Haven
MI
MI 80 Number Cruncher Lovin Math Experiment
MI 75 Vlad Lovin Lovin Math Experiment
MI 75 Gene Kim Lovin Math Experiment
MO
MO 85 Maryam Hafeez Anderson Park Hill School - Bridges
MO 85 Tessa Mitchell Anderson Park Hill School - Bridges
MO 75 Benjamin Gondzur Clement Kennard
MO 75 Aaron Fisher Clement Kennard
MO 75 Dylan Seitz Anderson Park Hill School - Bridges
MO 75 107 1 Clement Kennard
MO 75 Joshua Hart Clement Kennard
NC
NC 75 Carissa Collins Cabaniss Coltrane-Webb Elementary
NE
NE 75 Peyton P. Wischow Willowdale Elementary
NJ
NJ 75 Will ChungPark Lee New Jersey Academy
NY
NY 100 Harry Shen Lu CCC Chinese School
NY 100 Ellie Ku Lu CCC Chinese School
NY 95 Natasha Wipfler-Kim Jacobs PS334 Anderson School
NY 90 Andrew Kang Lu CCC Chinese School
NY 85 Forest Gao Lu CCC Chinese School
NY 85 Zachary Meisel Jacobs PS334 Anderson School
NY 85 Benjamin Ascano Jacobs PS334 Anderson School
NY 85 Michael Ding Lu CCC Chinese School
NY 80 Zane Greene Jacobs PS334 Anderson School
NY 80 Zachary Dill Jacobs PS334 Anderson School
NY 80 Lucas Melendez Jacobs PS334 Anderson School
NY 80 Darren Duan Lu CCC Chinese School
NY 80 Kamila Kudela Jacobs PS334 Anderson School
NY 80 Benjamin Rubin Jacobs PS334 Anderson School
NY 75 Adelle Xiao Jacobs PS334 Anderson School
NY 75 Nicholas Stellabotte Jacobs PS334 Anderson School
NY 75 Gabriel Nelson Jacobs PS334 Anderson School
NY 75 Eva Veciana Jacobs PS334 Anderson School
NY 75 Aryana Singh Jacobs PS334 Anderson School
OH
OH 100 Arman Berard Sprau Birchwood School
OH 90 Ben Lutz Sprau Birchwood School
OH 85 Zayd Haufe Sprau Birchwood School
OH 85 Ehren Collins Sprau Birchwood School
OH 80 Carter Fleming Sprau Birchwood School
OH 75 Tony Lee Sprau Birchwood School
OH 75 Abdalla Hamadi Dornbusch AWL
OK
OK 90 Luke Eschenheimer Shouse Grissom Elementary
OK 80 Katie Walls Anderson Hobart Elementary
OR
OR 90 Emmett L Holden Portland Math Academy
OR 85 Emile B Holden Portland Math Academy
OR 75 Jack P Holden Portland Math Academy
VA
VA 85 Simar Narula Tress Greenbriar West Elementary School
VA 85 Samantha Lim Hawk Byrd Elementary School
VA 80 Kavya Kartikeyan Tress Greenbriar West Elementary School
VA 80 Blake Cestaro Myers John Kerr Elementary School
VA 75 Trevor Brown Hawk Byrd Elementary School
VA 75 Radha Vinayak Tress Greenbriar West Elementary School
VT
VT 75 Zeke Dubois Larocque Champlain Valley Christian School
WA
WA 90 Sriya P Pavicevic Archimedes Clubs
WA 85 Satvik K Pavicevic Archimedes Clubs
WA 80 Amber D Pavicevic Archimedes Clubs
WA 80 Tanay S Pavicevic Archimedes Clubs
WA 75 Sohan P Pavicevic Archimedes Clubs
WI
WI 95 Ezekiel J. Miller Oregon School   
WI 90 Evan C Miller Oregon School   
WI 90 Braeden S Egan Green Tree Elementary
WI 90 Noah K Egan Green Tree Elementary
WI 90 Wil C Miller Oregon School   
WI 85 Owen D Egan Green Tree Elementary
WI 80 Quin W Egan Mclane Elementary
WI 80 Hunter K. Miller Oregon School   
WI 75 M Ludtke Taylor Brandon School
WI 75 Ryder C Egan Mclane Elementary
WI 75 Abby L Egan Barton Elementary
WI 75 Sterling D Egan Green Tree Elementary
WI 75 Maria Messling Hanson Levi Leonard Elementary School
WI 75 Xander F Egan Mclane Elementary


Click here to go to National Honorable Mention List


 

 

 

30


Copyright   Noetic Learning LLC